SPONSORED BY
Τους... κοίμισε και πέρασε στους "8" ο Σάντος! (ΒΙΝΤΕΟ)

26 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016, 00:32

ΤΟΥΣ... ΚΟΙΜΙΣΕ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΟΥΣ "8" Ο ΣΑΝΤΟΣ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Στο χειρότερο ματς του Euro η Πορτογαλία με ένα γκολ του Κουαρέσμα στο 117' της παράτασης νίκησε με 1-0 την Κροατία και πήρε σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Για την Κροατία που τερμάτισε πρώτη στον όμιλό της, αφήνοντας δεύτερη την Ισπανία, ο Άντε Τσάτσιτς ξεκίνησε τους Σούμπασιτς, Σρνα, Τσόρλουκα, Βίντα, Στρίνιτς, Μπαντέλι, Μόντριτς, Ράκιτιτς, Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Μάντζουκιτς.

Από την πλευρά του ο Φερνάντο Σάντος είχε αρκετές εκπλήξεις στην αρχική ενδεκάδα και μία από αυτές ήταν η μη χρησιμοποίηση του Αντελίνο Βιεϊρίνια. Οι 11 που επέλεξε ήταν οι εξής: Πατρίσιο, Σέντρικ, Πέπε, Φόντε, Γκερέιρο, Γκόμες, Καρβάλιο, Σίλβα, Μάριο, Νάνι, Ρονάλντο.

Πόνεσαν τα μάτια μας!

Το πρώτο ημίχρονο στον αγώνα στο Λανς ήταν σαν να μην έγινε ποτέ... Οι δύο ομάδες μας έστειλαν για... νάνι με το παιχνίδι τους και αν εξαιρέσουμε δύο φάσεις, μία από κάθε πλευρά, τότε δεν υπάρχει τίποτα το αξιόλογο σε αυτό το πρώτο 45λεπτο.

Οι Κροάτες πήραν τον έλεγχο από την αρχή, χωρίς να μπορούν να βρουν διαδρόμους προς το τέρμα των Πορτογάλων, οι οποίοι ήταν άριστα στημένοι ανασταλτικά από τον... μετρ του είδους, Φερνάντο Σάντος.

Μετράμε μια φάση του Πέπε με κεφαλιά για τους Ίβηρες (που ήταν και σε θέση οφσάιντ) και μια καλή προσωπική προσπάθεια από τον Πέρισιτς, ο οποίος σούταρε άουτ, για την Κροατία.  Πέρα από αυτά; Το απόλυτο μηδέν!

Τίποτα, τίποτα και πάλι... τίποτα!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια... απομίμηση του πρώτου, αφού και πάλι χρειάστηκαν κολλύρια για να αντέξουμε το υπερθέαμα. Η Κροατία προσπάθησε να κάνει κάτι αξιόλογο, αλλά το σουτ του Μπρόζοβιτς στο 52' έφυγε πολύ έξω, ενώ μετά το 60' πήρε μέτρα η Πορτογαλία και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ αν ο διαιτητής έδινε πέναλτι στο 64' σε σπρώξιμο στον Νάνι.

Ο Πορτογάλος άσος μπήκε στην περιοχή, ο Στρνιτς τον βρήκε με το πόδι, αλλά ο "άρχων" του αγώνα δεν υπέδειξε την παράβαση. Η συνέχεια δεν έκρυβε καμία συγκίνηση και... μοιραία οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Το μοναδικό που χρίζει αναφοράς και καταδεικνύει αυτό το... χάλι που είδαμε και που δεν τιμά καμία από τις δύο ομάδες, είναι ότι καμία από τις τελικές προσπάθειες των δύο ομάδων (8 για τους Κροάτες, 3 για τους Πορτογάλους), δεν βρήκε τον στόχο! Κάτι που έχει να συμβεί σε μεγάλο τουρνουά από το 1980!

Παράταση και γκολ στο 117' ο Κουαρέσμα!

Ο αγώνας ήταν κακός και στην παράταση, αλλά μετά το 110' έγινε ροντέο! Στο 113' ο Βίντα έχασε τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά για να ανοίξει το σκορ για την Κροατία, ενώ στο 116' ο Πέρισιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ρουί Πατρίσιο.

Μετά από αυτή την τεράστια φάση ήρθε το γκολ που έκρινε τον νικητή και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Νάνι βγήκε στην αντεπίθεση, έβγαλε στον Ρονάλντο, που σούταρε, ο Σούμπασιτς απέκρουσε, αλλά η μπάλα έφτασε στον Κουαρέσμα, ο οποίος σε κενή εστία έκανε την κεφαλιά και έδωσε την τεράστια πρόκριση στην Πορτογαλία του Σάντος!

Επόμενος αντίπαλων των Ιβήρων, η Πολωνία στην φάση των "8".

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Σρνα, Τσόρλουκα, Βίντα, Στρίνιτς, Μπάντελ, Μόντριτς, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς (110' Πιάτσα), Μάντζουκιτς (88' Κάλινιτς).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Πέπε, Ζοζέ Φόντε, Ραφαέλ Γκερέιρο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Άντριεν Σίλβα (108' Ντανίλο Περέιρα), Ζοάο Μάριο (87' Κουαρέσμα), Αντρέ Γκόμες (50' Ρενάτο Σάντσες), Νανί, Κριστιάνο Ρονάλντο.