SPONSORED BY
Αυτή είναι η πραγματική Γερμανία! (ΒΙΝΤΕΟ)

26 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016, 20:50

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Κάνοντας την καλύτερή της εμφάνιση μέχρι στιγμής, η Γερμανία ισοπέδωσε τη Σλοβακία (3-0) και πήρε εύκολα την πρόκριση για τους "8". Τα "πάντσερ" δεν έχουν δεχθεί ακόμα γκολ στη διοργάνωση μετά από τέσσερα ματς!

Γκολ και χαμένο πέναλτι

Η Γερμανία μπήκε στο ματς με σκοπό να επιβάλλει την κυριαρχία της από νωρίς και τα καταφερε. Τα «πάντσερ» προηγήθηκαν μόλις στο 8’ με πάρα πολύ πολύ ωραίο μονοκόμματο βολέ του Ζερόμ Μπόατενγκ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Μάλιστα, θα μπορούσαν να έχουν διπλασιάσει τα τέρματά τους 5 λεπτά αργότερα, όταν ο Γκόμεζ κέρδισε πέναλτι από τον Σκρτελ, αλλά ο Εζίλ νικήθηκε στην εκτέλεση από τον Κόζατσικ.

Παρ’ όλα αυτά, οι Γερμανοί δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να κυριαρχούν στην αναμέτρηση δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες. Οι Γκόμεζ (15’), Εζίλ (24’) έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ. Παράλληλα, ο Ντράξλερ ήταν πολύ δραστήριος απασχολώντας έντονα τη σλοβακική άμυνα, αλλά οι προσπάθειές του ήταν ως επί το πλείστον ημιτελείς.

Αντί για το 1-1, έγινε το 2-0

Οι Σλοβάκοι είχαν μόνο μια ευκαιρία και… καλή στο πρώτο ημίχρονο, καθώς έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση αλλά βρήκαν απέναντί τους τον Μάνουελ Νόιερ. Ο Γερμανός τερματοφύλακας πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση σε κοντινή κεφαλιά του Κούτσκα στο 41’ κρατώντας απαραβίαστη την εστία της Γερμανίας τόσο στο συγκεκριμένο παιχνίδι όσο και στη διοργάνωση συνολικά!

Και αφού δεν δέχθηκαν το γκολ, οι Γερμανοί τελικά το πέτυχαν μόλις δυο λεπτά αργότερα. Ο Ντράξλερ απέφυγε τον Κούτσκα με υπέροχη ντρίμπλα, γύρισε στον Μάριο Γκόμεζ και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0 από κοντά.

Άνετα η Γερμανία

Οι Σλοβάκοι μπήκαν λίγο πιο επιθετικά στο δεύτερο μέρος θέλοντας να πετύχουν άμεσα ένα γκολ που θα τους έβαζε εκ νέου στο παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά, δεν απείλησαν παρά μόνο με ένα σουτ του Κούτσκα που μπλόκαρε ο Νόιερ στο 47’.

Η Γερμανία κατέβασε ταχύτητα ώστε να υπεραπιστεί το προβάδισμά της και έριξε τον ρυθμό του αγώνα κυκλοφορώντας την μπάλα στο χώρο του κέντρου με σχετική άνεση. Ωστόσο, αυτό δεν την εμπόδισε να πετύχει και τρίτο γκολ, το οποίο «έσβησε» κάθε ελπίδα των Σλοβάκων να επανέλθουν στο ματς. Το πέτυχε ο κορυφαίος της αναμέτρησης, Γιούλιαν Ντράξλερ, με βολέ από τη μικρή περιοχή έπειτα από κόρνερ και κεφαλιά του Χούμελς στο 63’.

Στην... τσίτα μέχρι τέλους

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Σλοβάκοι συμβιβάστηκαν με τη μοίρα τους και δεν ανοίχτηκαν περαιτέρω προκειμένου να κρατήσουν το σκορ σε λογικά επίπεδα. Αντίθετα, η Γερμανία δεν έδειξε διάθεση να… πατήσει φρένο. Η είσοδος των «παλιών», Σβαϊνστάιγκερ και Ποντόλσκι, αλλά και η επιθυμία του Μίλερ να πετύχει το πρώτο του γκολ στο τουρνουά βοήθησαν τη «νατσιοναλμανσάφτ» να μην σταματήσει να επιτίθεται μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Εντούτοις, οι Γερμανοί δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια κλασσική ευκαιρία για να διευρύνουν το προβάδισμά τους με εξαίρεση το κοντινό πλασέ του Κρόος που ανάγκσε τον Κόζατσικ σε σπουδαία επέμβαση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Κάτι οι κακές επιλογές επιλογές των παικτών του Λεβ στην τελική πάσα, κάτι η οπισθοχώρηση και οι έγκαιρες επεμβάσεις των Σκοβάκων αμυντικών διαμόρφωσαν το 3-0 ως το τελικό σκορ που έδωσε στα "πάντσερ" την πρόκριση.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κίμιχ, Τζερόμ Μπόατενγκ (71' Χέβεντες), Χούμελς, Χέκτορ, Κεντίρα (76' Σβάινσταϊγκερ), Κρόος, Μεσούτ Εζίλ, Τόμας Μίλερ, Ντράξλερ (72' Ποντόλσκι), Μάριο Γκόμεθ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Κοζάτσικ, Πεκάρικ, Σκρτελ, Ντουρίτσα, Γκιόμπερ (84' Σαλάτα), Σκρίνιαρ, Χροσόβσκι, Χάμσικ, Κούτσκα, Βάις (46' Γκρέγκους), Ντούρις (64' Σέστακ).