SPONSORED BY
Οι 4+1 προημιτελικοί που δεν θα ξεχάσουμε ποτέ!

29 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016, 12:52

ΟΙ 4+1 ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!

Tα ματς των "8" στα EURO πάντα ήταν ξεχωριστά, όμως υπάρχουν κάποια που έχουν ξεχωρίσει για διάφορους λόγους!

22/06/96
Αγγλία-Ισπανία 0-0 (4-2 πεν.)

Το 0-0 στην κανονική διάρκεια του προημιτελικού στο "Γουέμπλεϊ", προμήνυε θρίλερ, ενώ για πρώτη φορά θα εφαρμοζόταν ο κανόνας του "χρυσού γκολ", ο οποίος όμως δεν χρειάστηκε! Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου παραδόξως νίκησαν οι Άγγλοι (!) με τον Στιούαρτ Πιρς να εξιλεώνεται για το χαμένο πέναλτι με τους Γερμανούς στον ημιτελικό του Μουντιάλ του `90.

25/06/00
Ισπανία-Γαλλία 1-2

H Γαλλία επικράτησε της Ισπανίας με 2-1 και του Ραούλ, με τον Ισπανό σούπερ σταρ να χάνει πέναλτι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης στην Μπριζ! Ο Μεντιέτα είχε ευστοχήσει από τη βούλα για το 1-0, είχε ισοφαρίσει ο Ζιντάν, ενώ το 1-2 είχε διαμορφώσει ο Τζορκαέφ μετά από φοβερή προσπάθεια του Βιεϊρά!

24/06/04
Πορτογαλία-Αγγλία 2-2 (6-5 πεν.)

Ο Όουεν βάζει μπροστά τους Άγγλους στον ημιτελικό με τους διοργανωτές Πορτογάλους, οι οποίοι λυτρώνεται χάρη στην ισοφάριση του Ποστίγκα λίγο πριν το τέλος. Στην παράταση, ο Ρούι Κόστα τους δίνει το προβάδισμα με γκολάρα, αλλά ο Λάμπαρντ έχει την απάντηση οδηγώντας το ματς στα πέναλτι. Εκεί ο Βασέλ αστοχεί και στη συνέχεια ο Πορτογάλος γκολκίπερ, Ρικάρντο σκοράρει και υπογράφει την πρόκριση της ομάδας του στα ημιτελικά!

21/06/08
Κροατία-Τουρκία 1-1 (1-3 πεν.)

Μόλις πέντε ημέρες μετά το θρίαμβο επί της Τσεχίας, οι Τούρκοι ξεπέρασαν τους εαυτούς τους. Στον προημιτελικό με την Κροατία βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Κλάσνιτς ένα λεπτό πριν από τη λήξη της παράτασης και ισοφάρισαν με τον Σεμίχ Σεντούρκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων! Στα πέναλτι οι αποσβολωμένοι Κροάτες σκόραραν μόλις σε μια από τις τέσσερις προσπάθειές τους, την ώρα που οι Τούρκοι ήταν απόλυτα εύστοχοι, κλείνοντας θέση για τον ημιτελικό.

και φυσικά... 25/06/04 Γαλλία-Ελλάδα 0-1!

Ο Ότο Ρεχάγκελ αντιμετώπισε τον Ζιντάν και την παρέα του με τον ίδιο τρόπο που είχε αντιμετωπίσει και τις υπόλοιπες ομάδες του τουρνουά και δικαιώθηκε.

Η Γαλλία δεν μπόρεσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Ελλάδας και εμφανίστηκε κατώτερη των προσδοκιών.

Η Ελλάδα εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που δημιούργησε ο Θοδωρής Ζαγοράκης στο 65' από τα δεξιά ξεπερνώντας τον Λιζαραζού, και με σέντρα βρήκε μόνο του στην μεγάλη περιοχή των "τρικολόρ" τον Χαριστέα, ο οποίος με κεφαλιά έδωσε τη νίκη στην Εθνική μας.

"Ναι! Είναι το καλύτερο γκολ της καριέρας μου", δήλωσε ο σκόρερ μετά τη λήξη του αγώνα. "Στην προσπάθεια που έκανα όλες οι λεπτομέρειες ήταν υπέρ μου", θα πει ο Ζαγοράκης, τέσσερα χρόνια μετά, για το περίτεχνο άνοιγμα της αντίπαλης άμυνας που έγινε highlight.

Ο μεγάλος Ζιντάν αποχώρησε με σκυμμένο κεφάλι. Ο Σαντινί παραδέχτηκε ότι η Ελλάδα άξιζε το γκολ ενώ στον Πύργο του Αϊφελ κυμάτισε η γαλανόλευκη!

Ελλάδα(Οτο Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Φύσσας, Δέλλας, Καψής, Κατσουράνης, Ζαγοράκης, Μπασινάς (84′ Τσιάρτας), Καραγκούνης, Χαριστέας, Νικολαΐδης (60′ Λάκης)

Γαλλία(Ζακ Σαντινί): Μπαρτέζ, Τουράμ, Λιζαραζού, Γκαλάς, Σιλβέστρ, Μακελελέ, Πιρές (79′ Ροτέν), Ντακούρ (71′ Βιλτόρ), Ζιντάν, Ανρί, Τρεζεγκέ (71′ Σαχά)

Σκόρερ: 65΄Χαριστέας

Διαιτητής: Αντερς Φρισκ (Σουηδία)

Γήπεδο: "Ζοζέ Αλβαλάδε"