SPONSORED BY
Ουαλία για κούπα! (ΒΙΝΤΕΟ)

1 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016, 23:52

ΟΥΑΛΙΑ ΓΙΑ ΚΟΥΠΑ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Μια εκπληκτική Ουαλία νίκησε με ανατροπή το Βέλγιο (3-1) και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία. Γουίλιαμς, Ρόμπσον - Κανού, Βόουκς και Ναϊνγκολάν οι σκόρερς.

Γκολάρα και απάντηση!

Ο αγώνας είχε από την αρχή πολύ καλό ρυθμό και σε αυτό έχει μεγάλο μερίδιο το Βέλγιο, που μπήκε φορτσάτο και μόλις στο 7' έχασε τεράστια τριπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Καράσκο, Μενιέ και Αζάρ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Χένεσεϊ και τους αμυντικούς της Ουαλίας που έσωσαν πάνω στην γραμμή, σε μια από τις πιο χαρακτηριστικές φάσεις του φετινού Euro.

Πάντως, στο 13' η κατάληξη ήταν διαφορετική κι ενώ είχε προηγηθεί ένα καλό σουτ του Μπέιλ στο 9'. Ο Ναϊνγκολάν πήρε την μπάλα σε απόσταση 30 μέτρων από την εστία του Ουαλού κίπερ και έπιασε ένα αδιανόητο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο "παραθυράκι" και κάνοντας το 1-0 για το Βέλγιο. Οι "κόκκινοι διάβολοι" του Βίλμοτς συνέχισαν να είναι ανώτεροι και δικαιολογημένα είχαν το προβάδισμα, όμως από το 25΄και μετά η Ουαλία "ξεθάρεψε" και δήλωσε "παρούσα".

Αφού απώλεσε μεγάλη ευκαιρία με τον Τέιλορ στο 25', ο οποίος είδε τον Κουρτουά να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση, έφτασε στην ισοφάριση στο 31' με δυνατή κεφαλιά του Άσλεϊ Γούιλιαμς, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Το ματς είχε τρελό ρυθμό και μετά την ισοφάριση, με τις δύο ομάδες να έχουν κάποιες καλές στιγμές με σουτ και κεφαλιές από Μπέιλ, Ρόμπσον - Κανού και Αλντερβάιρελντ, αλλά το σκορ να παραμένει 1-1 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Μαγική Ουαλία!

Το Βέλγιο άσκησε ασφυκτική πίεση στην Ουαλία στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, χάνοντας τρεις ευκαιρίες μέσα σε διάστημα τριών λεπτών. Στο 48' η κεφαλιά του Λουκάκου από εξαιρετική θέση έφυγε λίγο άουτ, το ίδιο και ένα σουτ του Ντε Μπρούινε ένα λεπτό μετά, ενώ στο 50' ο Αζάρ έπιασε ένα τρομερό τεχνικό σουτ, αλλά είδε την μπάλα να περνάει λίγα εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι του Χένεσεϊ.

Κόντρα στη ροή του ματς η Ουαλία κατάφερε να κάνει την ανατροπή με ένα μαγικό γκολ του Ρόμπσον - Κανού στο 55ο λεπτό. Ο Ράμσεϊ έκανε το γύρισμα από δεξιά μέσα στην περιοχή και ο Ουαλός επιθετικός με μία ασύλληπτη κίνηση "άδειασε" τρεις παίκτες του Βελγίου, νικώντας τον Κουρτουά για το 2-1. Τα επόμενα λεπτά του γκολ το Βέλγιο έδειχνε "χαμένο" μέσα στον αγωνιστικό χώρο του "Πιερ Μορουά", ωστόσο στο 74' θα μπορούσε να ισοφαρίσει αν ο Φελαϊνί δεν αστοχούσε σε κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή!

Στο 83' ζήτησε δικαιολογημένα πέναλτι σε πάτημα πάνω στον Ναϊνγκολάν, αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε τίποτα και τρία λεπτά αργότερα ήρθε το τελειωτικό χτύπημα από τους Ουαλούς που με εξαιρετική κεφαλιά από τον νεοεισελθόντα Βόουκς έγραψαν το τελικό 3-1, ολοκληρώνοτνας με τον καλύτερο τρόπο την τεράστια ανατροπή.

Έτσι, η Ουαλία του Κρις Κόουλμαν στην πρώτη συμμετοχή της σε Euro, βρίσκεται στην ημιτελική φάση, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΥΑΛΙΑ: Χένεσεϊ, Νιλ Τέιλορ, Τσέστερ, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Μπεν Ντέιβις, Γκάντερ, Λέντλεϊ (78' Άντι Κινγκ), Τζο Άλεν, Ράμσεϊ (90' Κόλινς), Μπέιλ, Ρόμπσον-Κάνου (80' Βόουκς).

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Μενιέ, Αλντερβάιρελντ, Ντινάιερ, Ζορντάν Λουκακού (75' Μέρτενς), Ναϊνγκολάν, Βιτσέλ, Ντε Μπράινε, Καράσκο (46' Φελαϊνί), Αζάρ, Ρομελού Λουκακού (83' Μπατσουγί).