SPONSORED BY
Στο τέλος νικούν μόνο οι Γερμανοί (ΒΙΝΤΕΟ)

3 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016, 00:51

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΙΚΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ (ΒΙΝΤΕΟ)

Στους «4» του Euro προκρίθηκε η Γερμανία, η οποία πήρε το εισιτήριο στα πέναλτι κόντρα στους Ιταλούς. Κορυφαίοι Νόιερ και Μπουφόν

Ύστερα από 120' λεπτά αγωνίας βγήκε το τρίτο εισιτήριο που οδηγεί στα ημιτελικά του Euro, με την Γερμανία να επικρατεί, ύστερα από 18 πέναλτι. Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης έληξε 1-1.

Τακτική... βαρεμάρα

Στο πρώτο ημίχρονο της κορυφαίας αναμέτρησης των προημιτελικών του Euro έγινε παιχνίδι τακτικής. Το κυρίαρχο στοιχείο ήταν οι δυνατές μονομαχίες, ενώ έπρεπε να «φαγωθούν» αρκετά λεπτά μέχρι να δούμε μία αξιόλογη φάση, με αποτέλεσμα από ένα σημείο και μετά το παιχνίδι να γίνει βαρετό. Οι Γερμανοί, οι οποίοι παρατάχτηκαν για πρώτη φορά στο Euro με τρεις κεντρικούς αμυντικούς ήταν πολύ άτυχοι, αφού έχασαν από νωρίς τον Κεντίρα (τον αντικατέστησε στο 16' ο Σβαϊνστάιγκερ), έδειξαν αρκετά αγχωμένοι σε αντίθεση με τους Ιταλούς που πίεζαν ψηλά και αφοσιώθηκαν να εκβιάζουν το λάθος, κάτι που έγινε κάποιες φορές, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Όσον αφορά τις ευκαιρίες, οι ομάδες μοιράστηκαν από δύο, οι οποίες στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 42', ο Μίλερ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ολιγωρία της ιταλικής άμυνας και σούταρε πάνω στον Μπουφόν, ενώ θετική επέμβαση έκανε και ο Νόιερ ένα λεπτό αργότερα σε απόπειρα του Στουράρο από κοντά, ύστερα από σύγχυση της γερμανικής οπισθοφυλακής.

Ύπνος και γκολ

Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε! Οι Γερμανοί μπήκαν πιο δυνατά και με σαφή διάθεση να πετύχουν γρήγορα το γκολ. Στο 54' ο Μπαρτσάλι έσωσε στη γραμμή την προσπάθεια του Μίλερ, στο 65' όμως τα “πάντσερ” βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, αφού η ιταλική άμυνα “κοιμήθηκε”. Ο Γκόμεζ έβγαλε φανταστικά στον Έκτορ, ο οποίος γύρισε την μπάλα από αριστερά και ο επερχόμενος Εζίλ πλάσαρε εύστοχα.

Οι Γερμανοί θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και δεύτερο γκολ στο 68' και να τέλειωναν το ματς. Ο Μπουφόν όμως είχε διαφορετική άποψη στο κοντινό πλασέ του Γκόμεζ. Στη συνέχεια οι Ιταλοί έβγαλαν χαρακτήρα, βγήκαν από την άμυνά τους και πίεσαν ψηλά. Ωστόσο, δεν μπορούσαν με τίποτα να νικήσουν την καλοστημένη αμυντική γραμμή των “πάντσερ”, ούτε από οργανωμένη επίθεση, ούτε από στημένη φάση. Η “σκουάντρα ατζούρα” ήλπιζε σε ένα λάθος.

Πέναλτι και... επανεκκίνηση

Και έγινε! Στο 77' οι Ιταλοί κέρδισαν πέναλτι ύστερα από χέρι του Μπόατενγκ, ο Μπονούτσι νίκησε τον Νόιερ από τα 11 βήματα και το παιχνίδι ξανάρχισε από την αρχή, δίνοντας φοβερό ρυθμό, αγωνία και ενδιαφέρον στη συνάντηση. Το σκορ όμως δεν άλλαξε μέχρι το 90', γι'αυτό και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Στον επιπλέον χρόνο αμφότερες οι ομάδες είχαν καλές στιγμές, το γκολ όμως που θα έκρινε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, δεν μπήκε ποτέ.

Έτσι η πρόκριση στους “4” κρίθηκε στην δραματική, αλλά συνάμα τόσο ευάρεστη, διαδικασία των πέναλτι, η οποία είχε δύο πρωταγωνιστές! Νόιερ και Μπουφόν, οι κορυφαίοι τερματοφύλακες θα έκριναν την έκβαση του αγώνα. Όπερ και εγένετο.

Δικαίωσε Μπουφόν ο Νόιερ

Ο Ιταλός τερματοφύλακας έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά, όταν ο Τζάτζα έχασε το δεύτερο πέναλτι, αλλά ο Τζίτζι απέκρουσε την εκτέλεση του Μίλερ, διατηρώντας το 1-1. Ο Εζίλ έχασε το τρίτο, αλλά ο Πελέ όμως δεν ήταν συγκεντρωμένος στο τέταρτο πέναλτι με αποτέλεσμα ο Ντράξλερ να ισοφαρίσει σε 2-2. Ο Νόιερ απέκρουσε το 5ο σε εκτέλεση του Μπονούτσι (που είχε ευστοχήσει στην κανονική διάρκεια), αλλά ο Σβαϊνστάιγκερ έχασε και εκείνος το τελευταίο των “πάντσερ”.

Στα επιπλέον πέναλτι, ο Νόιερ ήταν τυχερότερος, έπιασε το 9ο του Νταρμιάν και ο Χέκτορ ευστόχησε δίνοντας τη νίκη με 6-5 και το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Ο Γερμανός με την καίρια απόκρουσή του δικαίωσε τον Μπουφόν, ο οποίος πριν το παιχνίδι είχε δηλώσει, ότι ο αντίπαλός του είναι ανώτερος.