SPONSORED BY
Οι 5+1 ημιτελικοί που δεν θα ξεχάσουμε ποτέ! (ΒΙΝΤΕΟ)

5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016, 09:52

ΟΙ 5+1 ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα ματς που κρίνουν τους φιναλίστ στα EURO έχουν γράψει τη δική τους ιστορία στη διοργάνωση!

Ας θυμηθούμε 6 αξέχαστα ματς!

1960 Γαλλία-Γιουγκοσλαβία 4-5

Στην πρώτη κιόλας διοργάνωση έγινε ένας απίστευτος ημιτελικός στο "Παρκ ντε Πρενς" στο Παρίσι.  Η Γαλλία ήταν η διοργανώτρια χώρα και στα ημιτελικά της διοργάνωσης, φιλοξένησε τη Γιουγκοσλαβία σε ένα από τα μεγαλύτερα παιχνίδια στην ιστορία του θεσμού. Οι «τρικολόρ» ήταν μπροστά στο σκορ με 4-2 για να δεχθούν τρία τέρματα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών και να ηττηθούν τελικά με 5-4.

1976 Γιουγκοσλαβία-Δ.Γερμανία 2-4

Δύο χρόνια μετά την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Δυτική Γερμανία ήταν το μεγάλο φαβορί στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γιουγκοσλαβίας. Με τέσσερις ομάδες να συμμετέχουν, τα «πάντσερ» αντιμετώπισαν τους διοργανωτές στον ημιτελικό και με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ήταν πίσω στο σκορ με 2-0. Στην επανάληψη, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές «ξύπνησαν» και αφού στο 64’ μείωσε ο Φλόχε σε 2-1, στη συνέχεια πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Ντίτερ Μίλερ. Αφού ισοφάρισε σε 2-2 στο 82’ και έστειλε το ματς στην παράταση, στο έξτρα 30λεπτο πέτυχε δύο ακόμη τέρματα (115’, 119’) και με το εντυπωσιακό 2-4, η Δυτική Γερμανία πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.

1984 Γαλλία-Πορτογαλία 3-2 (παρ.)

Η Γαλλία ήταν το απόλυτο φαβορί και στο 24’ πήρε το προβάδισμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντομεργκέ. Οι «τρικολόρ» είχαν ουκ ολίγες ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα, όμως ο σπουδαίος Πορτογάλος γκολκίπερ Μπέντο κράτησε ζωντανούς τους Ίβηρες.

Το σοκ για τους διοργανωτές ήρθε στο 74’ όταν ο Ζορντάο με άπιαστη κεφαλιά έφερε το σκορ στα ίσα. Ο Μπέντο με τρομερή διπλή επέμβαση (και τη βοήθεια του δοκαριού) στέρησε στους Γάλλους ένα δεύτερο γκολ και ο ημιτελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Με τη συμπλήρωση οχτώ λεπτών, ο Ζορντάο «χτύπησε» ξανά, ολοκληρώνοντας την ανατροπή με τρομερό βολέ. Η Γαλλία βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο και τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν καταδικαστικά γι’ αυτήν αν ο Μπατς δεν νικούσε σε τετ-α-τετ τον Νενέ.

Ο Γάλλος γκολκίπερ γλίτωσε τους οικοδεσπότες και στο 114’ ο Ντομεργκέ ισοφάρισε σε 2-2, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ των Πορτογάλων. Το «Βελοντρόμ» πήρε… φωτιά και οι «τρικολόρ» είχαν έξι λεπτά στη διάθεση τους για να γλιτώσουν τα πέναλτι. Το πολυπόθητο τρίτο γκολ ήρθε στο 119’. Ο Τιγκανά με τρομερή κούρσα, πέρασε όποιον παίκτη βρήκε μπροστά του και την κατάλληλη στιγμή γύρισε τον Πλατινί, ο οποίος σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 3-2, στέλνοντας την Γαλλία στον μεγάλο τελικό.

1988 Δ.Γερμανία-Ολλανδία 1-2

Στον πρώτο ημιτελικό, η Δυτική Γερμανία συγκρούστηκε με την Ολλανδία, που έψαχνε εκδίκηση για την ήττα της στον τελικό του Μουντιάλ το 1974.

Ο Ρουμάνος διαιτητής Ιγκνα επέλεξε να αφήσει το σκληρό παιχνίδι, ωστόσο στο 55’ προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των Ολλανδών δίνοντας αυστηρό πέναλτι για μαρκάρισμα του Ράικαρντ στον Κλίνσμαν. Ο Ματέους ευστόχησε από την άσπρη βούλα, όμως οι Ολλανδοί απάντησαν με το… ίδιο νόμισμα. Στο 74’, ο Φαν Μπάστεν έπεσε στην περιοχή αλλά ούτε ο ίδιος δεν πίστεψε ότι ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Ο Κούμαν ισοφάρισε σε 1-1 από τα έντεκα βήματα και ο ημιτελικός κρεμόταν σε μια κλωστή.

Όλα έδειχναν παράταση, όμως ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90’, ο Βάουερς έβγαλε τη σέντρα για τον Φαν Μπάστεν και ο Ολλανδός με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, «σφραγίζοντας» το εισιτήριο των «οράνιε» για τον τελικό!

2000 Ιταλία-Ολλανδία 0-0 (3-1 στα πεν.)

Η σαφώς ανώτερη Ολλανδία - με την υποστήριξη της έδρας και παίκτες παγκόσμιας κλάσεις στις τάξεις της, όπως ο Φαν Ντε Σαρ, ο Ντε Μπουρ, ο Ντάβιντς, ο Κλάιφερτ και ο Μπέργκαμπ - αντιμετώπισε την Ιταλία του Ντίνο Τζοφ. Οι Ολλανδοί ήταν καταιγιστικοί και η κατάσταση για τους Ιταλούς έγινε ακόμη δυσκολότερη όταν μόλις στο 34` ο Τζιανλούκα Ζαμπρότα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η πίεση ήταν ασφυκτική, όμως οι Οράνιε βρήκαν απέναντι τους τη συμπαγή άμυνα των Ιταλών και τον τερματοφύλακα Φρανσέσκο Τόλντο, που είχε υψώσει ένα τοίχος στην ιταλική εστία.

Ευκαιρίες, δοκάρια, και δύο χαμένα πέναλτι (το πρώτο απέκρουσε ο Τόλντο, το δεύτερο κατέληξε στο δοκάρι) από τους Ολλανδούς σε ενενήντα δραματικά λεπτά. Και ακόμη δεν είχε γραφτεί ο επίλογος. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Οι Ολλανδοί έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα πίεζαν, ενώ οι Ιταλοί αμύνονταν με όσες δυνάμεις τους είχαν απομείνει, και όπως αποδείχθηκε ήταν αρκετές. Το σκορ δεν άνοιξε ούτε στον έξτρα χρόνο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα πέναλτι. Εκεί η Ιταλία και ο Φρανσέσκο Τόλντο θα ολοκληρώσουν τον θρίαμβό τους. Ο Τόλντο αποκρούει το πρώτο πέναλτι και το τέταρτο πέναλτι, ο Σταμ στέλνει το δεύτερο στο δοκάρι και η Ιταλία, με τον Τότι να θυμίζει Πανένκα,  σημειώνει μια συγκλονιστική πρόκριση που την οδηγεί στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά το 1968.

2008 Γερμανία-Τουρκία 3-2

Η ομάδα του Τερίμ αν και προηγήθηκε στο 22' με τον Μποράλ ισοφαρίστηκε στο 27’ από τον Σβαϊνστάιγκερ και η Γερμανία πήρε το προβάδισμα ανατρέποντας το σκορ με τον Κλόζε στο 79'. Η εφτάψυχη... Τουρκία ισοφάρισε στο 86' με γκολ του Σεντούρκ! Ομως στο τέλος νικούν οι Γερμανοί... είχε πει ο Γκάρι Λίνεκερ και επιβεβαιώθηκε εκ νέου. Τα "πάντσερ" με τεράστια ψυχικά αποθέματα έφτασαν στη νίκη με κοντινό πλασέ του MVP του αγώνα, Λαμ στο 90'!