SPONSORED BY
Πού θα ποντάρουμε στον πρώτο ημιτελικό

6 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016, 12:15

ΠΟΥ ΘΑ ΠΟΝΤΑΡΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ

Γεια χαρά παίδες! Το ματς της Γαλλίας με την Ισλανδία δεν προσεγγίστηκε σωστά, δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα ανοίξει τόσο πολύ και το σκορ θα κυμανθεί σε τόσο μεγάλες διαστάσεις, έτσι το σύνολο 2-3 τέρματα πήγε περίπατο. Σήμερα έχουμε τον πρώτο προημιτελικό μεταξύ Ουαλίας και Πορτογαλίας ή αλλιώς Μπέιλ εναντίον Ρονάλντο. Ας δούμε τι κρατάμε από το σημερινό παιχνίδι. Καλη επιτυχία!

Σπάνε κάθε ρεκόρ οι Ίβηρες, έχοντας φτάσει για 5η φορά στην ιστορία τους σε ημιτελική φάση και 4η φορά στις τελευταίες 5 ευρωπαικές διοργανώσεις. Ο προημιτελικός κόντρα στην Πολωνία ήταν εξαρχής απαιτητικός και δύσκολος, με αποτέλεσμα να προκριθεί στη διαδικασία των πέναλντι. Για άλλο ένα παιχνίδι δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, αρχικά βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό και ανακάμπτοντας βρήκε το τέρμα του Ρενάτο Σάντσες πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου για να φέρει το ματς στα ίσα.

Στην επανάληψη και στην παράταση δεν πήρε ιδιαίτερα ρίσκα στο παιχνίδι της όπως και η Πολωνία και με 5-3 στην ρώσικη ρουλέτα πέρασε στην επόμενη φάση. Μεγάλος στόχος για τους Πορτογάλους πλέον είναι η κατάκτηση του ευρωπαικού πρωταθλήματος, ο ημιτελικός φαντάζει βατός και από κει και πέρα στον τελικό θα αντιμετωπίσει μία εκ των Γαλλία ή Γερμανία. Στον αγωνιστικό τομέα λόγω καρτών θα απουσιάσει ο Γουίλιαμ Καρβάλιο από τη μεσαία γραμμή, με τον Ντανίλο κατά πάσα πιθανότητα να τον αντικαθιστά, ενώ αμφίβολος δίνεται ο αμυντικός Πέπε με τις πιθανότητες να είναι κατά του και να ετοιμάζεται να πάρει τη θέση του ο έμπειρος Ρικάρντο Καρβάλιο.

Δικαίωσε όσους πίστευαν πως αποτελεί ένα από τα καλύτερα αουτσαίντερ του θεσμού, το όνειρο της συνεχίζεται και αγώνα με τον αγώνα εντυπωσιάζει τους πάντες με τα επιτεύγματα της. Κόντρα στο Βέλγιο στην προημιτελική φάση του θεσμού, βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά τον κεραυνό του Ναιγκολάν από το 13ο λεπτό και η βραδιά προμηνυόταν αρκετά δύσκολη. Ο Κόουλμαν έδωσε εντολή για να βγει μπροστά η ομάδα του και αρχικά στο ημίχρονο κατάφερε να ισοφαρίσει και να φέρει το ματς στα ίσα.

Στην επανάληψη το υπέροχο γκολ του Κανού έβαλε μπροστά τους Ουαλούς και εν συνεχεία ο Βόουκς έγραψε το τελικό 3-1, με αποτέλεσμα να σφραγιστεί μία μεγαλειώδης πρόκριση. Στην παρθενική της συμμετοχή φτάνει στα ημιτελικά, ενώ αξιοσημείωτο είναι η επαφή της με το σκοράρισμα, καθώς σε όλα της τα παιχνίδια έχει βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο αγωνιστικό σκέλος ο Κόουλμαν δεν μπορεί να υπολογίζει στον στόπερ Μπεν Ντέιβις, με επικρατέστερο να ξεκινήσει στη θέση του τον Κόλινς, ενώ η σημαντικότερη απώλεια ακούει στο όνομα Άαρον Ράμσει.

Στην Λυών σήμερα το βράδυ διεξάγεται ο πρώτος ημιτελικός και το πρώτο πράγμα που έχω στο μυαλό μου βάσει των όσων έχω δει από τις δύο ομάδες είναι ένα παιχνίδι σκληρό, με δυνατά μαρκαρίσματα και λογικά κάρτες αλλά και αμφίρροπο ως προς τον τελικό νικητή. Αμφότεροι οι προπονητές δίνουν βάση στο αμυντικό κομμάτι και πρώτο τους μέλημα είναι να μην δεχθεί γκολ η ομάδα τους.

Αρχικά θα αγοράσω το Χ ημίχρονο στον ΟΠΑΠ στο 1,70 γιατί πιστεύω πως δεν θα πάρουν ιδιαίτερα ρίσκα οι δύο ομάδες στο πρώτο 45λεπτο και δυνατή επιλογή φαντάζει και το Under 2,5 με τον ΟΠΑΠ να το κοστολογεί στο 1,40.

ΟΥΑΛΙΑ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ Χ ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1,70 (στον ΟΠΑΠ)