SPONSORED BY
Σήκωσέ το, το ...τιμημένο! (ΒΙΝΤΕΟ)

6 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016, 23:45

ΣΗΚΩΣΕ ΤΟ, ΤΟ ...ΤΙΜΗΜΕΝΟ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Αυτό που δεν κατάφερε το 2004, όταν η Εθνική Ελλάδας έκανε πάρτι μέσα στο σπίτι της, θα το κάνει στο Euro 2016. H... ελληνική Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό της Ουαλίας, που ήταν η έκπληξη της διοργάνωσης, πέρασε στον τελικό της Κυριακής, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Γαλλία-Γερμανία.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Πορτογάλων στο Euro. Οι 'Ίβηρες προκρίθηκανέχοντας τρεις ισοπαλίες στους ομίλους, ενώ τα εισιτήρια για προημιτελικά και ημιτελικά κερδήθηκαν σε παράταση και πέναλτι αντίστοιχα.

Ορεκτικό με... σούπα

Στο πρώτο μέρος δεν είδαμε καλό ματς. Έγινε παιχνίδι κέντρου με χαρακτηριστικό στοιχείο τις πολύ δυνατές μονομαχίες και τα σκληρά μαρκαρίσματα. Η Πορτογαλία ανέλαβε τον έλεγχο, η Ουαλία όμως ήταν πάντα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, ειδικά όταν ο Μπέιλ έβρισκε διαδρόμους ήταν μόνιμη απειλή για τον Ρουί Πατρίτσιο. Για αρκετή ώρα οι δύο ομάδες έψαχναν να βρούνε τα πατήματά τους, γι'αυτο και δεν έβγαιναν φάσεις. Έπρεπε να συμπληρωθούν 15 λεπτά στον αγώνα για να δούμε την πρώτη καλή στιγμή.

Στο 16' ο Κριστιάνο Ρονάλντο έπαιξε το ένα-δύο με τον Ζοάο Μάριο και ο τελευταίος σούταρε άουτ. Η απάντηση των “δράκων” ήρθε τρία λεπτά αργότερα, Ο Λέντλεϊ έβγαλε συρτή πάσα, από κόρνερ, στο κέντρο της πορτογαλικής περιοχής, ο Μπέιλ βγήκε στο πέναλτι, έπιασε γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός γηπέδου. Ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης ταλαιπώρησε άλλες δύο φορές (22' και 23') τον Πορτογάλο τερματοφύλακα, αλλά είχε ατυχία στις εμπνεύσεις του.

Δυο γκολ στα... μπαμ

Στο δεύτερο μέρος η αναμέτρηση πήρε (επιτέλους) τον ρυθμό που έπρεπε. Πως έγινε αυτό; Η Πορτογαλία άνοιξε το σκορ. Στο 50' ύστερα από εκτέλεση (με πάσα) του κόρνερ από τον Ζοάο Μάριο, ο Γκερέιρο έβγαλε σέντρα, ο Κριστιάνο Ροναλντο, έκανε απίστευτο άλμα, νίκησε στο δεύτερο δοκάρι τον Τσέστερ και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν τα πανηγύρια και οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος σημείωσαν και δεύτερο τέρμα. Αυτή τη φορά, ο σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης σούταρε εκτός περιοχής, ο Νάνι έκανε την προβολή και η μπάλα μπήκε στα δίχτυα.

Ο Μπέιλ ήταν μόνος του...

Η συνέχεια ήταν αναμενόμενη. Η Ουαλία βγήκε μπροστά και πίεσε για να μειώσει. Δεν μπόρεσε, ωστόσο, να αντιδράσει. Ο Μπέιλ ήταν τραγικά μόνος και χωρίς βοήθειες. Έτρεχε δεξιά και αριστερά, έβγαζε σέντρες, σούταρε, αλλά η πορτογαλική άμυνα τον μπλόκαρε, με αποτέλεσμα να μην του βγαίνει καμία προσπάθεια. Η Πορτογαλία συνέχισε να είναι απειλητική και θα μπορούσε να πετύχει (γρήγορα) το 3-0 και να καθαρίσει, μία και καλή, την πρόκριση. Η εκτέλεση φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 63' και το σουτ του Νάνι στο 64' δεν είχαν την ίδια τύχη. Η φάση όμως που πραγματικά έκανε τους Πορτογάλους οπαδούς να πεταχτούνε από τις θέσεις τους, ήταν αυτή του 78ου λεπτού, όταν ο Ο Ντανίλο έκλεψε τη μπάλα από τον Μπέιλ, μπήκε στην περιοχή, σούταρε αλλά ο Χένεσεϊ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια, πριν πριν περάσει τη γραμμή.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι. Το ματς έληξε 2-0 με την Πορτογαλία να πανηγυρίζει την πρόκρισή της στον τελικό.