SPONSORED BY
Τι παίζουμε στον δεύτερο ημιτελικό Γαλλία-Γερμανία

7 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016, 13:10

ΤΙ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΓΑΛΛΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Γεια χαρά παίδες! Βρήκαν στόχο τα δύο στοιχήματα που προτείναμε χθες στον αγώνα της Ουαλίας με την Πορτογαλία, τόσο τα λίγα τέρματα όσο και η ισοπαλία ημιχρόνου, αποδείχθηκαν καλές επιλογές και πλήρωσαν. Σήμερα διεξάγεται ο άλλος ημιτελικός μεταξύ των δύο υπερδυνάμεων, της Γερμανίας και της Γαλλίας, μία μάχη που αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον και η αγωνία χτυπάει κόκκινο! Παραθέτω τις επιλογές μας, καλή επιτυχία να έχουμε και καλή απόλαυση!

Σε ένα ματς κακό και χωρίς πολλές φάσεις, όπου κυριάρχησε η τακτική, το πάθος και οι δυνατές μονομαχίες, η Γερμανία πέρασε στην επόμενη φάση αποκλείωντας την αξιόμαχη Ιταλία του Κόντε. Προηγήθηκε στα μέσα της επανάληψης με γκολ του Οζίλ και ήλεγχε τον ρυθμό, ώσπου στο 78ο λεπτό ένα ανόητο πέναλντι του Μποάτενγκ έβαλε την Ιταλία στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση και ακολούθως στα πέναλντι.

Εκεί οι παγκόσμιοι πρωταθλητές επιβλήθηκαν της ''Σκουάτρα Ατζούρα'' με 6-5 και για πρώτη φορά στην ιστορία τους απέκλεισαν. Μετά από μία 20ετία στόχος της ομάδας είναι η επάνοδος στην κορυφή της Ευρώπης και η κατάκτηση της κούπας. Ο Λεβ δεν μπορεί να υπολογίζει στους Κεντίρα και Γκόμεζ, ενώ και ο ηγέτης της άμυνας Χούμελς κιτρινίστηκε και δεν μπορεί να προσφέρει στον σημερινό αγώνα. Τα ''πάντσερ'' θα αγωνιστούν με ένα σχήμα 4-2-3-1 με μοναδικό προωθημένο τον Μίλερ.

Με σπασμένα φρένα και χωρίς ίχνος λύπησης οι ''Πετεινοί'' διέλυσαν τη φιλότιμη πλην μέτρια ποιοτικά Ισλανδία με 5-2 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Από την αρχή έδειξαν ποιός είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση, με το γκολ του Ζιρού στο 12ο λεπτό να ανοίγει τον χορό των τερμάτων και το ημίχρονο να λήγει με το εμφατικό 4-0.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ντεσάν χαλάρωσε αισθητά και δέχθηκε δύο τέρματα, δείχνοντας πως ήδη σκεφτόταν τον σημερινό ημιτελικό και κάνοντας συντήρηση δυνάμεων. Στόχος των Γάλλων μετά από 16 χρόνια είναι σαν οικοδεσπότες να επανέλθουν στην κορυφή της Ευρώπης και ως τώρα ο δρόμος ήταν ορθάνοιχτος, ωστόσο οι πραγματικές εξετάσεις θα γραφτούν σήμερα κόντρα στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία. Στο αγωνιστικό σκέλος επιστρέφουν τόσο ο Ραμί όσο και ο Καντέ, όμως πιθανόν ο δεύτερος να αντικατασταθεί στο βασικό σχήμα από τον Σισοκό. Ο Ντεσάν θα κατεβάσει την ομάδα του με μία διάταξη 4-2-3-1 με μοναδικό προωθημένο τον Ζιρού.

Αμφότερες συγκρούονται με στόχο τον τελικό και την κατάκτηση της κούπας. Η Γαλλία έχει το πλεονέκτημα ότι παίζει μπροστά στο κοινό της, το οποίο εκμηδενίζεται από την ποιότητα των Γερμανών παικτών. Το σετ αποδόσεων λέει την αλήθεια και καταδεικνύει το πόσο αμφίρροπο είναι το παιχνίδι.

Αρχικά θα αγοράσω το 1,35 της διπλής ευκαιρίας των Γερμάνων στον ΟΠΑΠ, θεωρώ ότι ακόμα και με τις απουσίες θα βρουν τρόπο να βρεθούν στον μεγάλο τελικό και να διεκδικήσουν το τρόπαιο, μετά θα κυνηγήσω το 2-3 τέρματα του ΟΠΑΠ στο 1,68 καθώς είναι πολύ πιθανό να δούμε ένα σκορ 1-1 και να ξεκαθαρίσουν τους λογαριασμούς τους στην παράταση και τελειώνοντας μου αρέσει και το over 10,5 κόρνερ που ο ΟΠΑΠ το έχει ανόιξει στο 1,70 και δεν καλύπτει τον μέσο όρο αθροιστικά των δύο ομάδων στο τουρνούα.