SPONSORED BY
Δεν χάνει... νίκη αυτή η Γερμανία (ΦΩΤΟ+ΒΙΝΤΕΟ)

12 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016, 23:53

ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ... ΝΙΚΗ ΑΥΤΗ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ (ΦΩΤΟ+ΒΙΝΤΕΟ)

Με 2-0 επικράτησε η Γερμανία της Ουκρανίας για τον 3ο Όμιλο του Euro 2016, σε ένα παιχνίδι με πολύ ωραίο θέαμα.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε το καλύτερο παιχνίδι που έχουμε δει μέχρι στιγμής στο Euro. O ρυθμός ήταν πολύ καλός, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω στο γήπεδο και αμφότερες οι ομάδες έβγαλαν διάθεση στο χορτάρι, η οποία φάνηκε από τις πολλές ευκαιρίες που βγήκαν. Τα πρώτα 45 λεπτά τα είδαμε όλα. Φάσεις, γκολ, απίστευτες αποκρούσεις και τέρμα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Το κόλλησε ο Μουστάφι

Οι Γερμανοί είχαν την κυριαρχία και φρόντισαν να κάνουν γνωστές τις διαθέσεις τους από πολύ νωρίς, με σουτ εκτός περιοχής. Η Ουκρανία όμως ήταν αυτή που σημείωσε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα, με τον Νόιερ να σώζει ενστικτωδώς την ομάδα του στο σουτ του Κονομπιάνκα. Στο 19' τα «πάντσερ» άνοιξαν το σκορ. Ο Κρόος έκανε γέμισμα, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, ο Μουστάφι πετάχτηκε στην καρδιά της περιοχής και με το κεφάλι έκανε το 1-0.

Φύλακες-άγγελοι Νόιερ και Μπόατενγκ

Το γκολ δεν αποσυντόνισε τους Ουκρανούς, οι οποίοι αντιμετώπισαν με απόλυτη ψυχραιμία το... χάντικαπ και βγήκαν μπροστά. Ήταν πολύ διαβασμένοι, είδαν τα κενά της Γερμανίας στην άμυνα και προσπάθησαν να χτυπήσουν από τα αδύναμα άκρα (Χεβέντες-Χέκτορ) αλλά και με συνδυασμούς από τον άξονα. Στην τελική προσπάθεια όμως είχαν εμφανή προβλήματα.

Στο 27' ο Νόιερ έκανε τη δεύτερη μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του (ελληνικής καταγωγής) Καχερίδη, ενώ στο 37' ο Μπόατενγκ έσωσε πάνω στη γραμμή την ομάδα του, ύστερα από σουτ του Κονομπιάνκα. Στο 39' ο Γιαρμολένκο σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ορθώς, αφού ο Φεντέτσκι στο ξεκίνημα της φάσης ήταν οφσάιντ. Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο, από το γκολ και μετά, οι Γερμανοί είχαν μόνο μία ευκαιρία στο τετ α τετ του Κεντίρα, τον οποίο νίκησε ο Πιατόφ.

Φοβερός ο Πιατόφ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε με αποτέλεσμα η εικόνα του αγώνα να μην είναι η ίδια. Ίσως σε αυτή την εξέλιξη να συνετέλεσε το γεγονός, ότι οι Ουκρανοί έδειχναν κουρασμένοι Συν τοις άλλοις δεν βγήκαν πολλές οργανωμένες προσπάθειες. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να γίνουν απειλητικές μέσω μακρινων σουτ ή στημένων φάσεων. Πρωταγωνιστής αναδείχτηκε ο Πιατόφ, ο οποίος έκανε καίριες επεμβάσεις (48' Ντράξλερ, 57' Κρόος, 74' Γκέτσε, 75' Μίλερ).

Θρίαμβος με Σβαϊνστάιγκερ

Στα τελευταία λεπτά όμως το ενδιαφέρον στο παιχνίδια αναθερμάνθηκε, αφού οι Ουκρανοί βγήκαν μπροστά και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν. Όλα συνέβησαν μετά το τετ α τετ του Πιατόφ με τον Εζίλ, στο 87' με τον Ουκρανό γκολκίπερ να είναι για μία ακόμη φορά θετικός στις επεμβάσεις του. Ο πορτιέρε έκανε μακρινό βολέ, ο Μουστάφι πήγε να γυρίσει την μπάλα προς τα πίσω, ο Νόιερ ήταν εκτός θέσης, αλλά στο τέλος γλίτωσε το αυτογκόλ. Ένα λεπτό αργότερα ο Σίντορτσουκ δεν νίκησε τον Νόιερ σε τετ α τετ.

Και αφού οι Ουκρανοί δεν έβρισκαν δίχτυα, οι Γερμανοί κατάφεραν να χτυπήσουν στην κόντρα! Ο Εζίλ βγήκε στην αντεπίθεση, στις καθυστερήσεις, έβγαλε τον νεοεισελθέντα Σβαϊνστάιγκερ τετ α τετ με τον Πιατόφ, σκόραρε και έτσι σημειώθηκε το τελικό 2-0.