SPONSORED BY
Oι "ψαράδες" τούς έστειλαν για ...Νάνι! (ΒΙΝΤΕΟ)

14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016, 23:50

OΙ "ΨΑΡΑΔΕΣ" ΤΟΥΣ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΓΙΑ ...ΝΑΝΙ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Την έκπληξη έκανε η Ισλανδία στον 6ο όμιλο κλέβοντας βαθμούς από την Πορτογαλία. 1-1 το τελικό σκορ. Νάνι-Μπιάναρσον τα γκολ. Απαράδεκτο το τέρμα που δέχτηκε η ομάδα του Σάντος

Ηρωικό βαθμό πήρε η Ισλανδία απέναντι στην Πορτογαλία του δικού μας Φερνάντο Σάντος, η οποία απογοήτευσε με την εμφάνισή της. Αν και βρέθηκαν να χάνουν, οι... ψαράδες ισοφάρισαν και πήραν στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε πολύ ωραίο παιχνίδι, με πολλές ευκαιρίες, γιατί αμφότερες οι ομάδες έπαιξαν ανοικτά. Οι Πορτογάλοι είχαν πάρει από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησαν να χτυπήσουν από τα άκρα και συγκεκριμένα από την πλευρά που κάλυπτε ο Βιεϊρίνια. Αντιμετώπισαν όμως δυσκολία στη δημιουργία φάσεων, αφού οι Ισλανδοί ήταν πολύ καλά στημένοι αμυντικά. Αυτό οδήγησε τους παίκτες του Σάντος να παίξουν με βαθιές μπαλιές και μακρινά σουτ, ώστε να απειλήσουν τον Χάλντορσον, ο οποίος έκανε αρκετές επεμβάσεις. Σημειωτέον, ότι στη δημιουργία πολύ καλού ρυθμού συνετέλεσε το γεγονός, ότι η Ισλανδία αγωνίστηκε με πολλή ταχύτητα και με διάθεση να χτυπήσει με αντεπιθέσεις. Μάλιστα το παιχνίδι της αποσυντόνισε κάποια λεπτά τον Ρονάλντο και την παρέα του, η οποία άρχισε να αποκτά μέσα στο γήπεδο από το 16ο λεπτό και μετά.

Το σημαδιακό γκολ του Νάνι

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα έγινε στο 3' από πλευράς Ισλανδίας. Γκίλγκι Σίγκουρντσον πέρασε τον Βιεϊρίνια, από αριστερά, σούταρε μέσα στην περιοχή, ο Ρουί Πατρίσιο απέκρουσε, ο Ισλανδός πήρε την επαναφορά αλλά ο Πορτογάλος τερματοφύλακας αυτή τη φορά μάζεψε σταθερά την μπάλα. Η απάντηση των Ιβήρων ήρθε στο 18' με το σουτ εκτός περιοχής του Βιεϊρίνια, το οποίο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Χάλντορσον. Τρία λεπτά αργότερα ο Ισλανδός γκολκίπερ έκανε φοβερή απόκρουση με τα πόδια στην κεφαλιά του Νάνι (ύστερα από σέντρα του Ρονάλντο από αριστερά). Οι Πορτογάλοι έχασαν δύο ακόμα σημαντικές ευκαιρίες με τον Ρονάλντο, αλλά στο 31' βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Γκόμες συνδυάστηκε με τον Βιεϊρίνια, έβγαλε χαμηλή σέντρα και ο Νάνι αυτή τη φορά ήταν εύστοχος. Μάλιστα το τέρμα που πέτυχε ο Πορτογάλος ήταν το 600ο σε όλα τα Euro. Το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το πρώτο της Ισλανδίας!

Η αντίδραση της Ισλανδίας (η οποία άφησε έτσι και αλλιώς πολύ θετικές εντυπώσεις) ήρθε στις αρχές του δευτέρου μέρους. Σε μία αντεπίθεση, ο Γκούντμουντσον σέντραρε, ο Βιεϊρίνια έχασε τον Μπιάναρσον και ο ξανθός μακρυμάλλης με κοντινό πλάσε ισοφάρισε. Μάλιστα αυτό είναι το πρώτο γκολ της χώρας σε Euro! Το θέμα είναι, ότι το γκολ που δέχτηκε η Πορτογαλία ήταν απαράδεκτο για ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Η άμυνα κοιμήθηκε.

Που... 'σαι Ρονάλντο;

Η Πορτογαλία στη συνέχεια ανέβασε τις γραμμές της προς τα καρέ του Χάλντορσον. Ωστόσο είχε εντελώς ανορθόδοξο τρόπο επιθετικής ανάπτυξης και απογοήτευσε με το παιχνίδι της. Όλο με μακρινά, αβίαστα σουτ προσπαθούσαν να απειλήσουν, τα οποία τις περισσότερες φορές δεν είχαν καν στόχο. Ήταν πασιφανές, ότι ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν μπορούσε να πάρει στις πλάτες του την ομάδα του. Ούτε να παίξει ηγετικό ρόλο. Καταχραζόταν συνεχώς την κατοχή και δεν μοίραζε μπαλιές στους συμπαίκτες του. Εδώ στη μία καλή ευκαιρία που του δόθηκε στο 85' απέτυχε παταγωδώς να νικήσει με κεφαλιά από πολύ κοντά τον Χάλντορσον, ενώ στις καθυστερήσεις δεν μπορούσε να εκτελέσει σωστά ούτε το φάουλ.

Έτσι η Ισλανδία κατάφερε να κρατήσει το σκορ και να πάρει την ισοπαλία, κάτι που σίγουρα λίγοι περίμεναν. Όλοι οι ποδοσφαιρόφιλοι ανέμεναν να δούνε κάτι καλό από τους Πορτογάλους, οι οποίοι δεν άφησαν θετικές εντυπώσεις στην πρεμιέρα τους στη διοργάνωση.