SPONSORED BY
Βάρντι και Στάριτζ εξέθεσαν τον Χόντσον! (ΒΙΝΤΕΟ)

16 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016, 17:53

ΒΑΡΝΤΙ ΚΑΙ ΣΤΑΡΙΤΖ ΕΞΕΘΕΣΑΝ ΤΟΝ ΧΟΝΤΣΟΝ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι δύο "χρυσές" αλλαγές του Χόντσον, Βάρντι και Στάριτζ, σκόραραν στο 56' και στο 91', αντίστοιχα, δίνοντας τεράστια νίκη στην Αγγλία με 2-1 επί της Ουαλίας. Ο Μπέιλ το γκολ των Ουαλών.

Ο Ρόι Χόντσον άφησε για άλλη μια φορά εκτός βασικού σχήματος τον Τζέιμι Βάρντι, ξεκινώντας με τους Χαρτ, Γουόκερ, Ρόουζ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Στέρλινγκ, Λαλάνα, Κέιν, Ρούνεϊ, Ντάιερ και Αλί.

Από την άλλη πλευρά η Ουαλία του Κρις Κόλεμαν παρατάχθηκε με τους Χένεσεϊ, Γκάντερ, Τέιλορ, Ντέιβις, Τσέστερ, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Άλεν, Ρόμπσον - Κανού, Ράμσεϊ, Μπέιλ και Λέντλεϊ.

Το έκανε ξανά ο Μπέιλ!

Οι Άγγλοι πήραν τον έλεγχο από νωρίς στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ με τον Στέρλινγκ. Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε μόνος του στην μικρή περιοχή της Ουαλίας ύστερα από ωραία σέντρα του Λαλάνα από δεξιά, αλλά η προβολή του πέρασε άουτ.

Η Ουαλία είχε αρκεστεί σε παθητικό ρόλο, με τον Μπέιλ να είναι χαμένος, αλλά και από την πλευρά της η Αγγλία ήταν πολύ μονοδιάστατη και δεν μπορούσε να "ξεκλειδώσει" την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Κόλεμαν. Στο 36' ο Σμόλινγκ έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά είδε την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από τα δοκάρια του Χένεσεϊ.

Μάλιστα, η Αγγλία διαμαρτύρεται και για ένα πέναλτι που δεν της δόθηκε στο 32', όταν η μπάλα βρήκε πεντακάθαρα στο χέρι του Ντέιβις, όμως ο διαιτητής Μπριχ έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι. Κι ενώ δεν έδειχνε να αλλάζει κάτι στο ματς στο πρώτο ημίχρονο ήρθε ξανά ο Γκάρεθ Μπέιλ για να φέρει τα πάνω - κάτω.

Στο 42' εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πολύ μακριά και νίκησε τον Χαρτ που έχει ξεκάθαρη ευθύνη στο γκολ. Ο άσος της Ρεάλ σκόραρε και στο πρώτο ματς εναντίον της Σλοβακίας με φάουλ και έγινε ο πρώτος με δύο εύστοχα φάουλ σε Euro μετά τον Γερμανό Τόμας Χέσλερ το 1992.

Μπήκε στο 46' , το έβαλε στο 56' ο Βάρντι!

Ο Ρόι Χόντσον αποφάσισε -επιτέλους- να χρησιμοποιήσει τον Τζέιμι Βάρντι και ο επιθετικός της Λέστερ δεν χρειάστηκε παρά μόνο 10 λεπτά για να δείξει ποιος είναι. Ο Βάρντι ισοφάρισε στο 56' για τα "λιοντάρια" ύστερα από λάθος γύρισμα της άμυνας των Ουαλών και έδειξε ότι αυτή την στιγμή οι Άγγλοι δεν έχουν επιθετικό με την δική του αίσθηση στο γκολ.

Από εκείνο το σημείο το γήπεδο... έγειρε, με την Αγγλία να πιέζει ασφυκτικά, αλλά εκτός μια φάση του Στάριτζ στο 66' δεν μπορούσε να απειλήσει σημαντικά την εστία των Ουαλών. Ο Χόντσον έριξε στο ματς και τον μικρό Ράσφορντ που έκανε ντεμπούτο σε μεγάλο τουρνουά, με σκοπό να γεμίσει ακόμα περισσότερο την περιοχή της Ουαλίας με επιθετικούς, αλλά η πίεση των Άγγλων δεν έφερνε ουσία.

Μέχρι το 91', όμως, όταν ο Στάριτζ που είχε μπει κι αυτός αλλαγή στο ημίχρονο μαζί με τον Βάρντι, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Χένεσεϊ και ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή για την Αγγλία.

Έτσι, μετά από αυτή τη νίκη τους οι Άγγλοι πέρασαν στην πρώτη θέση του ομίλου με 4 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερους τους Σλοβάκους και τους Ουαλούς με 3 βαθμούς και τους Ρώσους τελευταίους με έναν.

Έπειτα από αυτό το ματς ο τεχνικός των "λιονταριών" ίσως αναθεωρήσει για τους δύο σκόρερ του, καθώς δεν τους ξεκίνησε ούτε στο πρώτο ματς με την Ρωσία και σήμερα με την εμφάνισή τους τον εξέθεσαν ανεπανόρθωτα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΓΓΛΙΑ: Χαρτ, Γουόκερ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Ρόουζ, Ντάιερ, Άλι, Ρούνεϊ, Λαλάνα (73' Ράσφορντ), Στέρλινγκ (46' Στάριτζ), Κέιν (46' Βάρντι).

ΟΥΑΛΙΑ: Χένεσεϊ, Γκάντερ, Τσέστερ, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Μπεν Ντέιβις, Νιλ Τέιλορ, Λέντλεϊ (67' Ντέιβιντ Έντουαρντς), Τζο Άλεν, Ράμσεϊ, Μπέιλ, Ρόμπσον-Κάνου (72' Τζόναθαν Γουίλιαμς).