SPONSORED BY
«Βολεύτηκαν» και οι δύο! (ΒΙΝΤΕΟ)

16 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016, 23:50

«ΒΟΛΕΥΤΗΚΑΝ» ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Γερμανία και Πολωνία έμειναν στην ισοπαλία (0-0), αλλά πέταξαν εκτός την Ουκρανία και μαθηματικά, παρέμειναν συγκάτοικοι στην κορυφή του 3ου ομίλου με 4 βαθμούς και ετοιμάζονται για την επόμενη φάση!

Καλύτερη, αλλά ανούσια η Γερμανία

Οι Γερμανοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι ζητώντας το γκολ από νωρίς και θα μπορούσαν να το έχουν πετύχει εάν ο Γκέτσε δεν αστοχούσε με κοντινή κεφαλιά μόλις στο 4'. Η επόμενη ευκαιρία της ομάδας του Λεβ ήρθε στο 16' με τον Μίλερ να κλέβει την μπάλα από τον Πίστσεκ και να γυρίζει στο ύψος του πέναλτι, αλλά τον Κρόος να αστοχεί με προβολή. Γενικά, ο Τόνι Κρόος ήταν ο κινητήριος μοχλός της Γερμανίας με κάθε μπαλιά να περνά από τα πόδια του. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Γερμανοί αναλώθηκαν σε μια ανούσια κατοχή της μπάλας δίχως να κάνουν κάτι αξιόλογο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Από την πλευρά της. η Πολωνία ξεκίνησε με αμυντικούς προσανατολισμούς και στόχο να χτυπήσει στην κόντρα, εντούτοις δεν το πέτυχε σε ουδεμία περίπτωση. Με το βαρύ "πυροβολικό" των Λεβαντόφσκι και Μίλικ, πλήρως αποκομμένο από την υπόλοιπη ομάδα, οι ποδοσφαιριστές του Άνταμ Ναβάλκα δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τους Γερμανούς σε καμία περίπτωση. Παρ' όλα αυτά, διατήρησαν σχετικά εύκολα το μηδέν στα μετόπισθεν, κάτι που ήταν και ο πρωταρχικός τους στόχος.

"Εκρηκτικό" δεύτερο μέρος

Η αρχή του δευτέρου μέρους δεν είχε καμία σχέση με όσα είδαμε στο πρώτο. Η Πολωνία μπήκε πολύ δυνατά και παραλίγο να ανοίξει το σκορ στα πρώτα δευτερόλεπτα, αλλά ο Μίλικ αστόχησε από τη μικρή περιοχή μετά από παράλληλη σέντρα από τα δεξιά! Η Γερμανία απάντησε ένα λεπτό αργότερα με τον Γκέτσε να φεύγει απέναντι από τον Φαμπιάνσκι, αλλά να σουτάρει αδύναμα, ωστόσο στη συνέχεια χρειάστηκε δυο καθοριστικές επεμβάσεις των στόπερ της για να μη βρεθεί πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα, οι Χούμελς (48') και Μπόατενγκ (60') πήραν τη... μπουκιά από το στόμα του Λεβαντόφσκι σε δυο περιπτώσεις!

Ο ρυθμός έπεσε και πάλι προσωρινά μέχρι την... έκρηξη του 69ου λεπτού. Τότε, ο Μίλικ μπερδεύτηκε με αποτέλεσμα να μην σουτάρει όντας μόνος στο ύψος του πέναλτι και εν συνεχεία στην αντεπίθεση των Γερμανών, ο Εζίλ υποχρέωσε τον Φαμπιάνσκι σε σπουδαία επέμβαση!

Στα υπολειπόμενα λεπτά, οι Γερμανοί ανέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να πετύχουν το γκολ της νίκης. Η είσοδος των Γκόμεζ και Σίρλε αντί των Γκέτσε και Ντράξλερ δεν βοήθησε τη "νατσιονάλμανσαφτ" με αποτέλεσμα η λευκή ισοπαλία να παραμείνει μέχρι το τέλος.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Χέβεντες, Τζερόμ Μπόατενγκ, Χούμελς, Χέκτορ, Κεντίρα, Κρόος, Μεσούτ Εζίλ, Τόμας Μίλερ, Ντράξλερ (71' Μάριο Γκόμεθ), Γκέτσε (66' Σέρλε).

ΠΟΛΩΝΙΑ: Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Γκλικ, Πάζνταν, Γεντζέιτσικ, Κριχόβιακ, Ματσίνσκι (76' Γιοντλόβιετς), Μπλαστσικόβσκι (80' Καπούστκα), Γκροσίτσκι (87' Πέσκο), Μίλικ, Λεβαντόβσκι.