SPONSORED BY
Σε αυτό το Euro, όλοι μιλούν στο τέλος! (BINTEO+ΦΩΤΟ)

17 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016, 18:48

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ EURO, ΟΛΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ! (BINTEO+ΦΩΤΟ)

Πάνω από μία ντουζίνα γκολ στο Euro έχουν μπει στα τελευταία λεπτά των αναμετρήσεων χαρίζοντας νίκες στις ομάδες που τα πέτυχαν. Το 30meresmpala.gr παρουσιάζει τους αγώνες που έγιναν...θρίλερ.

Είστε ευχαριστημένοι με το θέαμα στο Euro 2016; Η εικόνα των παιχνιδιών της διοργάνωσης στη Γαλλίας σας έχει ικανοποιήσει; Σίγουρα αυτά είναι ερωτήματα τα οποία θα βρούνε απάντηση μετά τις 10 Ιουλίου. Εξάλλου στο τέλος γίνεται πάντα η σούμα.

Προς το παρόν όμως είμαστε θέση, όλοι, να γνωρίζουμε, ότι το σασπένς δεν λείπει από αρκετές αναμετρήσεις. Με εξαίρεση κάποια ματς, όπως για παράδειγμα το Γερμανία-Πολωνία, τα περισσότερα έχουν φοβερή αγωνία, ενδιαφέρον και ανατροπές.

Ξέρετε πόσα γκολ έχουν μπει στα τελευταία λεπτά των αγώνων, κρίνοντας αποτελέσματα; Το 30meresmpala.gr έβαλε κάτω τα δεδομένα και σας παρουσιάζει τις αναμετρήσεις, στις οποίες σημειώθηκαν τέρματα από το 80' μέχρι πριν το τελευταίο σφύριγμα, προσφέροντας στους ποδοσφαιρόφιλους συγκλονιστικά φινάλε.

Στα 20 ματς που έχουν παιχτεί από τις 10 Ιουνίου έχουν μπει 14 γκολ στα τελευταία λεπτά των αναμετρήσεων μαζί με τις καθυστερήσεις. Τα πέντε εξ αυτών έδωσαν νίκη στις ομάδες που τα σημείωσαν, ενώ δύο χάρισαν βαθμό ισοπαλίας.

Θρίλερ από την πρεμιέρα

Η πρεμιέρα της διοργάνωσης έδωσε την πρώτη γεύση για το τί θα ακολουθήσει. Στο πρώτο... θρίλερ, η Γαλλία δυσκολεύτηκε απίστευτα απέναντι στη Ρουμανία, αλλά με γκολ του Παγιέ στο 89' πήρε τη νίκη. Οι “τρικολόρ” το ξαναέκαναν λίγες ημέρες αργότερα απέναντι στους μαχητικούς Αλβανούς, οι οποίοι αντιστάθηκαν σθεναρά για δύο ημίχρονα. Οι διοργανωτές όμως “μίλησαν” στις καθυστερήσεις με δύο τέρματα και “κλείδωσαν” την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Έπαθαν και έμαθαν οι Άγγλοι

Το δεύτερο ματς που είχε ανατρεπτικό τελείωμα ήταν το Ουαλία-Σλοβακία. Ο Μπέιλ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 10' έδωσε προβάδισμα, οι Σλοβάκοι ισοφάρισαν με τον Ντούντα, αλλά ο Ρόμπσον στο 81' έδωσε τη νίκη στους Ουαλούς, οι οποίοι δεν ήταν το ίδιο τυχεροί κόντρα στην Αγγλία. Βλέπετε, τα “λιοντάρια” έμαθαν από το πάθημα κόντρα στη Ρωσία, η οποία “έκλεψε” τον βαθμό της ισοπαλία στο τέλος της μεταξύ τους αναμέτρησης και μίλησαν με... χρυσές αλλαγές (Βάρντι-Στάριτζ).

Από μηχανής... ωραίος

Οι κάτοχοι του προηγούμενου Euro, Ισπανοί, τα χρειάστηκαν απέναντι στους Τσέχους. Οι επιθετικοί δεν μπορούσαν να σκοράρουν και έτσι τη λύση έδωσε ένας επιθετικός στο 87'. Από μηχανής θεός για τους Ίβηρες αποδείχτηκε ο Ζεράρ Πικέ, ο οποίος έχει ψηφιστεί ως ο ομορφότερος παίκτης της διοργάνωσης.

Ιταλοί της τελευταίας στιγμής

Οι Ιταλοί, όπως και οι Γάλλοι, έχουν κάνει συνήθεια να σκοράρουν στο τέλος. Το έδειξαν στο πρώτο τους παιχνίδι απέναντι στο Βέλγιο με το γκολ του Πελέ. Μόνο που τότε προηγούνταν 1-0 και απλά το γκολ του Γκρατσιάνο σφράγισε τη νίκη. Οι Σουηδοί ήταν σίγουρα δυσκολότερος αντίπαλος, αλλά ο Έντερ στο 89' κατέστησε νικήτρια την ομάδα του και της έδωσε το εισιτήριο για τους “16”.

Τσέχικη ανατροπή

Η Κροατία έδειξε φοβερά στοιχεία την 1η αγωνιστική απέναντι στην Τουρκία. Στο δεύτερο ματς με τους Τσέχους όμως έδειξαν ασόβαροι. Γιατί δεν γίνεται να προηγείσαι 2-0 και οι Τσέχουν να γυρνούν δικό σου παιχνίδι. Μάλιστα η ανατροπή έγινε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νέτσιντ.