SPONSORED BY
Οι Τσέχοι είναι εδώ! (ΒΙΝΤΕΟ)

17 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016, 20:58

ΟΙ ΤΣΕΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Απίστευτη ανατροπή από την Τσεχία που γύρισε το παιχνίδι από 2-0 σε 2-2, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από την Κροατία και παραμένει στο κυνήγι της πρόκρισης!

Έπαιζε... μόνη της η Κροατία

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην Κροατία, αφού οι παίκτες του άντε Τσάτσιτς μπήκαν στο γήπεδο επιβάλλοντας την κυριαρχία τους από το πρώτο λεπτό, σε αντίθεση με τους Τσέχους που περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο δίχως να απειλήσουν ούτε μια φορά στο πρώτο 45λεπτο! Ωστόσο, παρά τη σαφή πρωτοβουλία κινήσεων που διέθεταν οι Κροάτες, δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν πολλές κλασικές ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίωρο. Θα μπορούσαν να έχουν ανοίξει το σκορ με την κεφαλιά του Μάντζουκιτς που απέκρουσε με το... πρόσωπο ο Τσεχ στο 20' ή με το παράλληλο γύρισμα του επιθετικού της Γιουβέντους που δεν πρόλαβε να μετατρέψει σε γκολ το Πέρισιτς ένα λεπτό αργότερα.

Εντούτοις, μετά το 30' οι Κροάτες ενέτειναν την πίεση τους με σκοπό να μεταφράσουν την υπεροχή τους σε ένα γκολ και το πέτυχαν. Αφού πρώτα ο Ράκιτιτς προειδοποίησε με ωραία ενέργεια και σουτ που απέκρουσε ο Τσεχ στο 36', ήρθε το γκολ με τον Πέρισιτς στο επόμενο λεπτό. Ο εξτρέμ της Βόλφσμπουργκ πήρε τη μπάλα στον χώρο του κέντρου, έφτασε στην περιοχή με μια κούρσα, προσποιήθηκε στον αντίπαλο αμυντικό και πλάσαρε τον Τσεχ από διαγώνια θέση για να γράψει το 1-0. Μάλιστα, στο 41' θα μπροσούσε νε γίνει το 2-0, αλλά ο Βίντα μπερδεύτηκε και δεν έπιασε καλά το σουτ από τη μικρή περιοχή στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Απίστευτη ανατροπή από το... πουθενά!

Η Τσεχία έχασε την πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους με ένα γυριστό του Κρεΐτσι μέσα από που δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τον Σούμπασιτς. Παρ' όλα αυτά, η συνέχεια στα πρώτα 30 λεπτά της επανάληψης ήταν παρόμοια με όσα είδαμε στο πρώτο μέρος. Οι Κροάτες ανέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 59' διπλασίασαν τα τέρματά τους! Οι Τσέχοι έχασαν τη μπάλα σε νευραλγικό σημείο με αποτέλεσμα ο Μπρόζοβιτς να κλέψει και να πασάρει στον Ράκιτιτς που έφυγε απέναντι στον Τσεχ και τον νίκησε με υπέροχο "σκαφτό" πλασέ.

Αυτό το γκολ έδειχνε να τελειώνει τα πάντα, ωστόσο οι Κροάτες λογάριαζαν χωρίς τον... ξενοδόχο. Αυτός ήταν ο νεοεισελθέντας Σκόντα, οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ροσίτσκι και μείωσε με κεφαλιά στο 75' δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.Το δράμα της Κροατίας ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις. Αφού πρώτα οι οπαδοί τουα ανεξήγητα διέκοψαν αδικαιολόγητα το παιχνίδι πετώντας αντικείμενα και αμέσως ήρθε η τιμωρία. Ο Βίντα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε ανόητο χέρι στην περιοχή με αποτέλεσμα να παραχωρήσει πέναλτι. Ο Νέτσιντ ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Σούμπασιτς και ολοκλήρωσε μια εκλπηκτική ανατροπή!

ΤΣΕΧΙΑ: Τσεχ, Καντεράμπεκ, Χούμπνικ, Σίβοκ, Λιμπέρσκι, Πλάσιλ (86' Νέτσιντ), Νταρίντα, Σκάλακ (67' Σούραλ), Κρεΐτσι, Ροσίτσκι, Λαφάτα (67' Σκόντα).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Σρνα, Τσόρλουκα, Βίντα, Στρίνιτς (98' Βρσάλκο), Μπάντελ, Μόντριτς (62' Κόβατσιτς), Ράκιτιτς (97' Σίλντενφελντ), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Μάντζουκιτς.