SPONSORED BY
Σοβαρή και πρώτη η Γερμανία (ΒΙΝΤΕΟ)

21 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016, 20:50

ΣΟΒΑΡΗ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ (ΒΙΝΤΕΟ)

Το "φτωχό" 1-0 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς με τους συμπαθείς Βορειοϊρλανδούς, που γλύτωσαν από συντριβή χάρη στα δοκάρια (δύο ο Μίλερ) και στις επεμβάσεις του ΜακΓκόβερν. Πρωτιά στον όμιλο για τη "νάτσιοναλμάνσαφτ" με το γκολ του Μάριο Γκόμεζ.

Στην καλύτερη της εμφάνιση στη διοργάνωση η Γερμανία (25 τελικές, 70% κατοχή!) ήταν απολαυστική στο πρώτο ημίχρονο, με τον Λεβ να έχει προχωρήσει σε αλλαγές σε σχέση με τα δύο πρώτα ματς, ξεκινώντας κατ` αρχάς με κανονικό φορ (Γκόμεζ) στην 11άδα. Ο παίκτης της Μπεσίκτας εν τέλει πέτυχε το μοναδικό (και νικητήριο) γκολ της αναμέτρησης, με τον Τόμας Μίλερ να έχει φοβερή γκίνια με δυο δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες! Οι Γερμανοί ισοβάθμησαν στην πρώτη θέση με Πολωνούς (έχουν καλύτερη διαφορά γκολ) και περιμένουν τον αντίπαλο τους στους 16, με τους Βορειοϊρλανδούς να ελπίζουν πως θα είναι στους 4 καλύτερους τρίτους.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το LIVE του ματς

1-0 αντί... 5-0!

Καλό ρυθμό είχε το ματς στο Παρίσι στο ξεκίνημα, με τους Γερμανούς στα πρώτα 10 λεπτά να έχουν ήδη δυο κλασικές ευκαιρίες. Στο 8` ο ΜακΓκόβερν νίκησε τον Μίλερ στο τετ-α-τετ (οι Γερμανοί βγήκαν μπροστά με τρεις πάσες), ενώ δυο λεπτά μετά ο Εζίλ πλάσαρε άσχημα προ του Βορειοϊρλανδού τερματοφύλακα! Ο οποίος είχε... μπόλικη δουλειά, καθώς στο 12` με τα πόδια απέκρουσε το πλασέ του Γκέτσε, ενώ στη συνέχεια ο Κίμιχ σούταρε άουτ.

Οι Βορειοϊρλανδοί μπορεί στα χαρτιά να έπαιζαν 4-4-2, όμως όταν αμύνονταν ήταν σε διάταξη 5-3-2, κάτι πάντως που περίμεναν οι παίκτες του Λεβ, που πίεζαν ασφυκτικά για το γκολ. Πάλι ο Μίλερ στο 23` έχασε μεγάλη ευκαιρία, σουτάροντας άουτ από πλάγια δεξιά, με τις τελικές να είναι 7-0 για τους Γερμανούς! O παίκτης της Μπάγερν στο 27` με απίθανη κεφαλιά ψαράκι σημάδεψε το κάθετο δοκάρι, με την γκίνια της "νάτσιονάλμανσαφτ" να είναι παροιμιώδης!

Μια, δυο, τρεις έγινε το 1-0 στο 30`! Ο Μίλερ κράτησε μπάλα όσο χρειάστηκε, τη γύρισε στον Γκόμεζ και ο φορ της Μπεσίκτας άνοιξε το σκορ! Οι παίκτες του Λεβ έκαναν ό,τι ήθελαν μες στον αγωνιστικό χώρο και στο 34` ο... χασογκόλης Μίλερ είχε δεύτερο δοκάρι, με σουτ μέσα από την περιοχή! Μέχρι και ο Γκόμεζ έχασε ευκαιρία, όταν στο 41` ολομόναχος στην περιοχή σούταρε άψυχα πάνω στον ΜακΓκόβερν. Καταιγιστικοί λοιπόν οι παγκόσμιοι πρωταθλητές στο πρώτο μέρος αδικούνταν σαφέστατα από το "φτωχό" 1-0 (1-12 oι τελικές!).

Στο ρελαντί

Οι Γερμανοί στο β`... άργησαν να κάνουν φάση, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 53` με τον Γκέτσε! Ο 24χρονος άσος δυο λεπτά μετά έδωσε τη θέση του στον Σίρλε, με τη "νάτσιοναλμάνσαφτ" να φτάνει και πάλι κοντά στο 58` στο 2-0, αλλά ο ΜακΓκόβερν απέκρουσε το σουτ του Κεντίρα και στην επαναφορά η κεφαλιά του Γκόμεζ πέρασε άουτ! Ο Ο` Νιλ έριξε στο μεταξύ μέσα τον Λάφερτι, θέλοντας να ενισχύσει την αναιμική επίθεση της ομάδας του.

Ο ρυθμός πάντως είχε πέσει με τον Ο` Νιλ να βάζει και δεύτερο φορ (ΜακΓκίνις), αλλά τη Γερμανία να ελέγχει απόλυτα το ματς. Όσο βέβαια παρέμενε το ρευστό 1-0, όλα... γίνονταν, με τον ΜακΓκόβερν στο 82` να κάνει άλλη μια σπουδαία επέμβαση στην κεφαλιά του Γκόμεζ! Ως το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τη "νάτσιοναλμάνσαφτ" να πνηγυρίζει τη νίκη.

Oι συνθέσεις:

Β. Ιρλανδία (Μάικλ Ο’Νιλ, 4-5-1): ΜακΓκόβερν, Χιουτζ, ΜακΌλεϊ, Κάθκαρτ, Τζόνι Έβανς, Ντέιβις, Κόρι Έβανς, Νόργουντ, Γουόρντ (70’ Μαγκίνις), Ντάλας, Ουάσινγκτον (60’ Λάφερτι).

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ, 4-2-3-1): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (76’ Χέβεντες), Χούμελς, Έκτορ, Κεντίρα (69’ Σβαϊνστάιγκερ), Κρόος, Εζίλ, Μίλερ, Γκέτσε (55’ Σίρλε), Γκόμεζ.

Γήπεδο: «Parc des Princes»

Διαιτητής: Κλεμέντ Τουρπάν (Γαλλία)