SPONSORED BY
Τεράστια ανατροπή και πρωτιά για την Κροατία! (ΒΙΝΤΕΟ)

21 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016, 23:52

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΠΡΩΤΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΟΑΤΙΑ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι τρομεροί Κροατες έριξαν στο "καναβάτσο" την Ισπανία γυρίζοντας το ματς από 0-1 σε 2-1 και πήραν αυτοί την πρωτιά αφήνοντας τους 'Ίβηρες" στη 2η θέση! Ο Πέρισιτς το γκολ της νίκης, μοιραίος ο Ράμος που έχασε πέναλτι.

Γρήγορο γκολ η Ισπανία, διπλό δοκάρι η Κροατία

Οι Ισπανοί είχαν κέφια στο πρώτο δεκάλεπτο. Ευτήχησαν να προηγηθούν μόλις στο 7' όταν ο Σίλβα βρήκε τον Φάμπρεγας με τρομερή κάθετη μπαλιά μέσα στην περιοχή και αυτός γύρισε στον Μοράτα που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Μάλιστα, θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους μόλις δυο λεπτά αργότερα, αλλά η προβολή του Νολίτο από κοντά κατέληξε στο δοκάρι!

Πάντως, η φάση του αγώνα ανήκε στους Κροάτες στο 13', παρά το γεγονός ότι δεν είχαν φανεί μέχρι εκείνη τη στιγμή. Ο Ντε Χέα έχασε την μπάλα, αυτή κατέληξε στον Ράκιτιτς, αλλά η λόμπα του μέσου της Μπαρτσελόνα κατέληξε πρώτα στο οριζόντιο και έπειτα στο κάθετο δοκάρι των Ισπανών!

Ανέβηκε η Κροατία και ισοφάρισε

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Κροάτες κατόρθωσαν να κόψουν κάπως τον ρυθμό της Ισπανίας και να κρατήσουν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους προσπαθώντας να γίνουν πιο απειλητικοί. Το παιχνίδι κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μέχρι το τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, όταν αντί να γίνει το 2-0, έγινε το 1-1 για την Κροατία. Αρχικά, ο Μοράτα δεν μπόρεσε να κοντρολάρει σωστά την μπάλα μετά από εκπληκτική κάθετη του Φάμπρεγας που τον έβγαλε μόνο του απέναντι στον Σούμπασιτς και στην αμέσως επόμενη φάση ήρθε η ισοφάριση. Από όμορφη ντρίμπλα και σέντρα του Πέρισιτς ο Κάλινιτς πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα με υπέροχο εναέριο τακουνάκι από τη μικρή περιοχή

Xαμένο πέναλτι

Οι Κροάτες είχαν την πρώτη ευκαιρία στο δευτέρου μέρους στο 57', αλλά ο Γεντβάι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντε Χέα από κοντά και εν συνεχεία το ανάποδο ψαλίδι του Πιάτσα έφυγε άουτ. Στο 63' οι παίκτες του Άντε Τσάτσιτς ζήτησαν πέναλτι σε πέσιμο του Πιάτσα εντός περιοχής στο 63'. Ο διαιτητής Κάιπερς σωστά δεν υπέδειξε τίποτα, ωστόσο υπέπεσε σε σοβαρό λάθος 7 λεπτά αργότερα. Ο Σίλβα έπεσε μόνος του στην περιοχή των Κροατών ξεγελώντας τον Ολλανδό ρέφερι που σφύριξε την "εσχάτη των ποινών" θεωρώντας πως ο Βρσάλικο τον έχει σπρώξει και παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τον Κροάτη αμυντικό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σέρχιο Ράμος, ο οποίος όμως έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας με αποτέλεσμα να νικηθεί από τον Σούμπασιτς!

"Χτύπησε" στο τέλος ο Πέρισιτς

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα μείνει στην ισοπαλία, οι Κροάτες χτύπησαν στην κόντρα "κλέβοντας" τη νίκη. Στο 87' ο Κάλινιτς έφυγε στην κόντρα, βρήκε τον κορυφαίο παίκτη του αγώνα, Ιβάν Πέρισιτς, και αυτός με αριστερό πλασέ από δύσκολη θέση νίκησε τον Ντε Χέα ολοκληρώνοντας μια παλικαρίσια ανατροπή και δίνοντας την πρωτιά του ομίλου στην Κροατία!

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Σρνα, Τσόρλουκα, Γέντβα, Βρσάλκο, Ρογκ (82' Κόβατσιτς), Μπάντελ, Ράκιτιτς, Πέρισιτς (90+4' Κράμαριτς), Πιάτσα (90+2' Τσοπ), Κάλινιτς.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ντε Χέα, Χουάνφραν, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Φάμπρεγας (84' Τιάγκο Αλκάνταρα), Ινιέστα, Νταβίντ Σίλβα, Νολίτο (60' Μπρούνο Σοριάνο), Μοράτα (67' Αντούριθ).