SPONSORED BY
Στους 16 το Βέλγιο με Ναϊν... γκολάρα! (ΒΙΝΤΕΟ)

22 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016, 23:52

ΣΤΟΥΣ 16 ΤΟ ΒΕΛΓΙΟ ΜΕ ΝΑΪΝ... ΓΚΟΛΑΡΑ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Με τρομερό γκολ του Ναϊνγκολάν λίγο πριν το τέλος, οι Βέλγοι πήραν τη νίκη (1-0) κόντρα στη Σουηδία και ακολούθησαν ως δεύτεροι την Ιταλία στην επόμενη φάση. Εκτός συνέχειας έμειναν οι Σουηδοί στην τελευταία εμφάνιση του Ζλάταν με την εθνική...

Δυναμικό ξεκίνημα

Mε καλό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση, εξέλιξη αρκετά λογική αφου η Σουηδία "καιγόταν" για τη νίκη και το Βέλγιο είναι φύσει επιθετική ομάδα. Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ανήκε στους Σουηδούς, αλλά ο Κουρτουά επενέβη εντυπωσιακά αρνούμενος το γκολ στο κοντινό σουτ του Μπεργκ μόλις στο 5'. Η απάντηση του Βελγίου ήρθε μόλις ένα λεπτό αργότερα με τον Ίσακσον να διώχνει σε κόρνερ καλό σουτ του Λουκάκου. Το επόμενο ζευγάρι ευκαιριών ήρθε 20 λεπτά αργότερα. Στο 25' ο Αζάρ 'χόρεψε" τρεις αντιπάλους και έστρωσε στον Ντε Μπρόινε, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Κουρτουά. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς λίγο έλειψε να ανοίξει λογαριασμό στη διοργάνωση, αλλά το σουτ που επιχείρησε μετά από εναλλαγή της μπάλας με τον Μπεργκ πέρασε λίγο άουτ.

Το παιχνίδι είχε ένταση και αρκετά γρήγορο ρυθμό, ωστόσο από την ευκαιρία του Ζλάταν και έπειτα δεν είδαμε κάποια άλλη καλή στιγμή μέχρι και το 44'. Σε εκείνο το σημείο ο Μεουνιέ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου καθώς η κεφαλιά από τη μικρή περιοχή μετά από "συστημένη" σέντρα του Ντε Μπρόινε κατέληξε ελάχιστα άουτ!

Πάνω-κάτω στο δεύτερο ημίχρονο

Μην έχοντας άλλη επιλογή, η Σουηδία μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος θέλοντας να πετύχει το γκολ που έψαχνε. Στο 53' ο Μπεργκ πήρε την κάθετη πάσα του Ιμπραΐμοβιτς, αλλά λίγο πριν μπει στην περιοχή και βρεθεί απέναντι από τον Κουρτουά έχασε το κοντρόλ της μπάλας και μαζί την ευκαιρία. Στο 62' οι Σουηδοί πέτυχαν γκολ με τον Ιμπραΐμοβιτς, το οποίο όμως ακυρώθηκε σωστά εξαιτίας φάουλ του Μπεργκ στην αρχή της φάσης.

Το ανέβασμα των γραμμών της Σουηδίας βόλευε το Βέλγιο, το οποίο λίγο έλειψε να "κλειδώσει" το ματς σε 3-4 περιπτώσεις καθώς έβρισκε χώρους να φύγει στην αντεπίθεση με τους γρήγορους μεσοεπιθετικούς του. Στο 73' ο Λουκάκου έφυγε στην κόντρα, αλλά νικήθηκε από τον Ίσακσον στο τετ α τετ. Ο επιθετικός της Έβερτον πέτυχε γκολ ένα λεπτό αργότερα, το οποίο δεν μέτρησε καθώς έφυγε από καθαρή θέση οφασάιντ. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω με αποτέλεσμα κάθε ομάδα να δείχνει ικανή να σκοράρει.

Στο 75' ο Ζλάταν εκτέλεσε ωραίο "σκαστό" φάουλ με τον Κουρτουά να επεμβαίνει. Στο 83' ο Γκράνκβιστ έφτασε πιο κοντά από όλους στο γκολ, αλλά η κεφαλιά του απομακρύνθηκε από τον Ντε Μπρόινε πάνω στη γραμμή και τελικά οι βέλγοι ήταν αυτοί που πέτυχαν το γκολ. Στο 84' ο Ναϊνγκολάν έπιασε ένα υπέροχο διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής νικώντας τον Ίσακσον και σιγουρεύοντας την πρόκριση της ομάδας του!

Ο Ζλάταν είχε την ευκαιρία να κλείσει το τουρνουά με ένα γκολ λίγο πριν το τέλος, αλλά το εντυπωσιακό γυριστό που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ. Το Βέλγιο είχε ακόμα μια μεγάλη φάση με τον Μπεντέκε να πλασάρει και τον Ίσακσον να διώχνει δύσκολα σε κόρνε. Κάπως κάπως έτσι το 1-0 ήταν το τελικό σκορ με την ομάδα του Μαρκ Βίλμοτς να παίρνει την πρόκριση, τη Σουηδία να τερματίζει τελευταία στον όμιλο και τον Ζλάταν να λέει "πικρό" αντίο στην εθνική ομάδα.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Ίσακσον, Λίντελεφ, Έρικ Γιόχανσον, Γκράνκβιστ, Μάρτιν Όλσον, Έκνταλ, Σέλστρεμ, Σεμπάστιαν Λάρσον (70' Ντουρμάζ), Φόρσμπεργκ (82' Ζενγκίν), Ιμπραχίμοβιτς, Μπεργκ (63' Γκουιντέτι).

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Μουνιέ, Αλντερβάιρελντ, Βερμάλεν, Βερτόνχεν, Ναϊνγκολάν, Βιτσέλ, Ντε Μπράινε, Καράσκο (71' Μέρτενς), Αζάρ (90+3' Οριγκί), Λουκακού (87' Μπεντέκε).