SPONSORED BY
Η Πολωνία νικήτρια στο θρίλερ! (ΒΙΝΤΕΟ)

25 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016, 18:43

Η ΠΟΛΩΝΙΑ ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΣΤΟ ΘΡΙΛΕΡ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Σε ένα κατακληκτικό παιχνίδι, η Πολωνία νίκησε την Ελβετία στα πέναλτι (5-4) και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τους "8"! Με 1-1 ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια. Ο Μπλατσικόφσκι το γκολ των Πολωνών, ο Σακίρι ισοφάρισε με το καλύτερο γκολ της διοργάνωσης!

Εκρηκτικό ξεκίνημα για Πολωνία

Οι Πολωνοί μπήκαν φουριόζοι στο γήπεδο και παραλίγο να πάρουν προβάδισμα μόλις 20 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη! Ο Τζουρού "πούλησε" την μπάλα στα όρια της περιοχής του και αυτή κατέληξε στον Μίλικ που έκανε απογοητευτικό τελείωμα στέλνοντας τη μπάλα αόυτ στο κενό τέρμα. Ο επιθετικό Άγιαξ έχασε ακόμα μια καλή ευκαιρία με κεφαλιά που μπλόκαρε ο Φαμπιάνσκι στο 6'. Από εκείνο το σημείο και για ένα δεκάλεπτο περίπου η Ελβετία κατάφερε να κρατήσει για λίγο την μπάλα στα πόδια της και ισορρόπησε το παιχνίδι. Μάλιστα, δημιούργησε και την πρώτη καλή της ευκαιρία στο 9' με το κοντινό πλασέ του Τζεμαϊλί να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

"Σφυροκόπημα" και γκολ του αρχηγού

Οι Πολωνοί δεν πτοήθηκαν καθώς ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και ανέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και από το 29' μέχρι το 33' δημιούργησαν τρεις σπουδαίες ευκαιρίες. Αρχικά ο Κριχόβιακ έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά αλλά αστόχησε (29'), στη συνέχεια η έμπνευση του Γκροσίτσκι να "κρεμάσει" τον Ζόμερ δεν ευδοκίμησε (31') και στο 33' ο Μίλικ σούτερα ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση. Η Ελβετία απάντησε με την κεφαλιά του Σερ που μπλόκαρε ο Φαμπιάνσκι στο 35' και άλλη μια κεφαλιά του Τζουρού που απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή στο 39', ωστόσο οι Πολωνοί ήτα αυτοί που σκόραραν. Μετά από την ευκαιρία του Τζουρού, ο Γκροσίτσκι έφυγε στην κόντρα, "άδειασε" τρεις αντιπάλους με μια υπέροχη και έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπλατσικόφσκι. Ο αρχηγός δεν λάθεψε νικώντας τον Ζόμερ με κοντινό πλασέ για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του!

Πάνω κάτω η μπάλα στις αρχές του δευτέρου

Η Ελβετία ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με σκοπό να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης όσο πιο γρήγορα γίνεται. Επιχείρησαν να κλείσουν την Πολωνία στην περιοχή της, ωστόσο κατάφεραν να απειλήσουν μόνο με ένα δυνατό σουτ του Σακίρι που έδιωξε ο Φαμπιάνσκι στο 51'. Μετά το αρχικό μούδιασμα, οι Πολωνοί βρήκαν τα πατήματά τους. Στο 52'΄βγήκαν στην αντεπίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις, αλλά ο Λεβαντόφσκι χάλασε τη φάση κάνοντας κακό κοντρόλ. Στην αμέσως επόμενη φάση, οι Πολωνοί πίεσαν αποτελεσματικά κλέβοντας την μπάλα, ο Μπλατσικόφσκι έφερε την μπάλα στο αριστερό και σούταρε δυνατά με τον Ζόμερ να παοκρούει με υπερένταση!

Όλα για όλα η Ελβετία

Ο Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς ρίσκαρε βάζοντας στο παιχνίδι τους Εμπολό και Ντερντιγιόκ στο πλευρό του Σεφέροβιτς, παίζοντας δηλαδή με τρεις σέντερ φορ! Οι Ελβετοί μονοπώλησαν την κατοχή της μπάλας με την Πολωνία να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο εμφανίζοντας σημάδια κόπωσης. Την ομάδα του Άνταμ Ναβάλκα γλίτωσε στο 73' ο Φαμπιάνσκι που απέκρουσε εντυπωσιακά καταπληκτικό φάουλ του Ροντρίγκεζ και στο 78' το οριζόντιο δοκάρι, στο οποίο κατέληξε η μπάλα μετά τη βολίδα του Σεφέροβιτς!

Ισοφάριση με το γκολ της χρονιάς και παράταση!

Εν τέλει, η υπεροχή των Ελβετών δικαιώθηκε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο. Στο 82' η μπάλα έφτασε στον Σακίρι μετά από κόντρες και αυτός "οριζοντιόθηκε" στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα με απίθανο ανάποδο ψαλίδι από τη γραμμή της περιοχής! Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Ελβετού εξτρέμ στο τουρνουά καθώς και το πρώτο που δέχθηκε η Πολωνία μετά από 4 αγώνες!

Τίποτα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Κυριάρχησε η κόπωση

Στην παράταση, η κούραση έκανε την εμφάνισή της με αποτέλεσμα ο ρυθμός του παιχνιδιού να μην έχει καμία σχέση με αυτό που παρακολουθήσαμε στην κανονική διάρκεια. Με τους παίκτες να κάνουν υπερπροσπάθεια για να ολοκληρώσουν το παιχνίδι, η τακτική πήγε... περίπατο. Η Πολωνία δεν είχε δυνάμεις και περιορίστηκε σε αμυντικό ρόλο θέλοντας να οδηγήσει το ματς στα πέναλτι. Από την πλευρά της, η Ελβετία προσπαθούσε να επιτεθεί κυρίως με ατομικές εμπνεύσεις του Σακίρι, ο οποίος ειχε μεγάλη αυτοπεποίθηση μετά το καταπληκτικό γκολ  που πέτυχε στην κανονική διάρκεια. Παρ' όλα αυτά, η παράταση δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις. Εξαίρεση αποτέλεσε η ευκαιρία του 113' ,όταν ο Ντερντιγιόκ κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, έπιασε την κεφαλιά από κοντά και ο Φαμπιάνσκι του στέρησε το γκολ με μια εκπληκτική επέμβαση!

Ούτε η ημίωρη παράταση μπόρεσε να χωρίσει τις δυο ομάδες, οι οποίες αναγκάστηκαν να παίξουν 0την πρόκριση στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Αλάνθαστη η Πολωνία, μοιραίος ο Τζάκα

Εκεί οι Πολωνοί δεν λάθεψαν σκοράροντας και τα 5 πέναλτι που εκτέλεσαν. Αντίθετα, η Ελβετία είχε ως μοιραίο τον Γκρανίτ Τζάκα που αστόχησε στο δεύτερο πέναλτι. Έτσι, οι παίκτες του Άνταμ Ναβάλκα πήραν τη νίκη με 5-4 και μαζί μια ιστορική πρόκριση για τα προημιτελικά για πρώτη φορά στην ιστορία τους!

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Λίχτσταϊνερ, Σερ, Τζουρού, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Μπεχράμι (77' Ζέλσον Φερνάντες), Γκρανίτ Τζάκα, Τζεμαϊλί (58' Εμπολό), Σατσίρι, Μεχμέντι (70' Ντερντιγιόκ), Σεφέροβιτς.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Γκλικ, Πάζνταν, Γεντζέιτσικ, Κριχόβιακ, Ματσίνσκι (101' Γιοντλόβιετς), Μπλαστσικόβσκι, Γκροσίτσκι (104' Πέσκο), Μίλικ, Λεβαντόβσκι.